01:59
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Slovo absurdní můžeme nahradit například slovem podivný. Je to něco, co nedává smysl. V pořadu Slovíčka naleznete spoustu příkladů, které vám přiblíží význam slova absurdita.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Medvědi milují ozvěnu.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení demonstruje různá úsloví a ustálená spojení se slovy „kočka“ a „kocour“. Dále vysvětluje původ slova „kočka“.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, která souhláska se píše uvnitř a která na konci slov. Zopakujme si, co jsou samohlásky a souhlásky. Některá slova stejně slyšíme, ale jinak píšeme. Mají stejný význam?
K adventnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm si přiblížíme tradice typické pro Valašsko a nejen pro něj. Zjistíme třeba, co v domácnostech kontrolovaly takzvané Lucy a koho trestaly, jak svobodné dívky zjišťovaly, jestli se můžou těšit na vdavky, i to, co nesmělo nikdy chybět na štědrovečerní tabuli. Bude nás rovněž zajímat, proč hospodyně na Štědrý den po setmění dávaly za okna svíce.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Co se děje s kufrem poté, co ho odbavíme na letišti? Kam putuje a jak se dostane do správného letadla? A co by nemělo být na palubě letadla a co zase v podpalubí? Na všechny tyto, ale i další otázky odpoví reportáž z Wifiny.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.