01:59
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Scénka představuje, jak se mluví na fotbalovém hřišti, a v následném rozhovoru bývalý fotbalista Ladislav Vízek vysvětluje význam jednotlivých výrazů z oblasti profesní mluvy (či sportovního slangu) fotbalistů.
Pořad Slovíčka vám prozradí, co vše znamená slovo motiv. Motivy jsou příčiny našeho jednání. Dozvíte se, že slovo motiv má trochu jiný význam ve spojení s hudbou a jiný ve spojení se zločinem.
Podívejte se na krátké video, ve kterém Zdeněk Svěrák vypráví příběh složený ze samých rčení. Znáte význam všech z nich, nebo jste některá slyšeli poprvé?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Vyhledejme k vyjmenovaným slovům slova příbuzná. Která vyjmenovaná nebo příbuzná slova souvisejí s přírodou? Objevme o nich zajímavosti. Pomocí metody INSERT budeme třídit informace.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Auta znečišťují životní prostředí, to víme všichni. Někdy auto skutečně potřebujeme použít. Zamysleme se tedy nad tím, kdy můžeme použít jiný dopravní prostředek než osobní auto. Jít pěšky nebo použít kolo či koloběžku je navíc prospěšné i pro naše zdraví. Víte, co je to globální oteplování?
Věděli byste, kdo to je brašnář? Jak už naznačuje název, jde o povolání. To bude mít určitě něco společného s brašnami, ale opravdu jenom s brašnami, nebo je jeho zaměření daleko širší? A existují vůbec ještě nějací brašnáři? Pojďme spolu objevit kouzlo tohoto vskutku krásného řemesla.
Bezpilotní letouny neboli drony jsou v současnosti populární v celé společnosti. Nejdříve byly využívány hlavně armádou, nyní pomáhají třeba záchranným složkám hledat ztracené lidi. Pro pilotování dronů platí určitá omezení. Ptáte se jaká? Odpověď naleznete ve videu z Wifiny.
S úsměvem a beze zlosti, plníme své povinnosti. Jsou povinnosti opravdu ,,povinné“? Jaké následky má odsouvání plnění povinností? Jak si správně organizovat čas? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.