01:03
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
Část vánočního dílu Chobotnice z II. patra přibližuje předvánoční přípravy. Vciťme se do filmových situací a nasajme atmosféru Vánoc.
Perem lidé píší od nepaměti. Původně používali seříznutý husí brk, dnes už máme pera plnicí, kuličková nebo třeba mazací. Také design pera se hodně změnil. Navštivte s námi dílnu na výrobu per a podívejte se, jak takové pero vzniká.
Hradů, zámků a zřícenin bychom v České republice našli mnoho. Byli jste někdy na nějakém? Zjistili jste o jeho historii něco zajímavého a co se vám na něm nejvíce líbilo? Počtem hradů a zámků a hlavně jejich zachovalým stavem se můžeme my Češi a Češky právem chlubit po celém světě. Jak je to možné? V dnešním díle "My se máme" se o důležitosti hradů a zámků, jejich historii a o tom, jak se na nich dnes žije, dozvíme víc.
Pojďme se společně podívat na video o astronomických hodinách. Orloje se začaly stavět již ve středověku. První orloj vznikl v italském Padově. Na pražském orloji jsou symboly zvěrokruhu od Josefa Mánese. Pražský orloj také ukazuje, kolik hodin uběhlo od posledního západu slunce, a patří k největším atrakcím v Praze.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.