01:03
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Její kouzelné zaříkadlo je pravda: „Ředkvičky či mrkev, květák nekupujte přes půl světa. Pěstuj vlastní zeleninu, přijď si ke mně pro zeminu.“ Proč by zelenina měla cestovat, když si ji můžeme vypěstovat doma? Proč by cestovat neměla? A jak na to? To nám poradí Anička.
Špagety z cukety? Zní to hezky a taky to výborně chutná. Cuketu můžeme nejen vařit, smažit nebo zapékat, ale jsou z ní i výborné placky, polévka, omáčka a dokonce se z ní dají vyrobit cuketové chipsy nebo upéct buchta. A odkud se k nám tahle multifunkční dobrota dostala?
Když najdeme na zemi injekční stříkačku, můžeme ji překročit a jít dál, anebo se můžeme pokusit zamezit tomu, aby ji po nás našlo dítě nebo na ni šlápl třeba pes. Jak správně postupovat a co se děje, když zavoláme městskou policii? Jak ji správně přivolat? V epizodě z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!" nebudou chybět ani ukázky toho, čeho se vyvarovat.
Máte chuť na něco dobrého, co vám zároveň dodá potřebnou energii? Není nic jednoduššího, než si vlastní svačinku vyrobit. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám následující video. Dozvíte se u toho i zajímavé věci. Dobrou chuť. Video je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si procvičí slovní zásobu spojenou se zdravým stravováním. Určeno pro mírně pokročilé žáky mladšího i staršího školního věku.
Poprvé si lidé pochutnali na chlebu už v mladší době kamenné. Jak různě se chleba pekl a vypadal v průběhu dějin? A jakou roli při přípravě na pečení chleba hraje kvásek?
Věděli byste, kdo byl průkopníkem letectví v českých zemích? Nikdo jiný než Ing. Jan Kašpar, který byl nadšencem do nových technologií a kromě řízení aut a motocyklů se stal také prvním pilotem u nás. A nezůstal pouze u pilotování, stal se i konstruktérem vlastních letadel a patří mu hned několik historických prvenství.
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
Dnes nazýván otcem moderní vědy, Galileo Galilei předběhl svou dobu díky svým mnohým objevům. Během svého života zdokonalil kompas či dalekohled, snažil se změřit rychlost světla a objevil různá vesmírná tělesa. Nejzásadnější je jistě jeho myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, která ho dostala až před církevní soud.
12 705
703
4 221
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.