01:03
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Příběh dětí, které si ze zvláštní hmoty vymodelují modrou a zelenou chobotničku, určitě znáte. Část příběhu je určená k využití společně s kartami emocí - v tomto případě jde o smutek.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Tělo máme každý jenom jedno a je důležité, abychom se o něj starali a cítili se v něm dobře. Cvičení, sportování a posilování je dobrý způsob, jak udržovat svoje tělo fit a silné. Více o síle se dozvíš v dnešním Superjá.
Jak a proč vlastně chápeme svět kolem sebe? Vědci zjistili, že se děti poznají v zrcadle až v roce a půl. Když jsme úplně malincí, některé věci nám ještě nedochází, ale mozek se rychle vyvíjí a dá se i trénovat. Nové věci se učíme celý život. A to i v případě, že je vám diagnostikována třeba porucha učení čili dyslexie. Vědci navíc zjistili, že celá řada jiných věcí jde dyslektikům lépe než ostatním. A jak to mají zvířata?
Na zámku v Bruntálu se věnují tradici zdobení vajíček. Čemu věřili naši předci při zdobení vajíček? Co představují jednotlivé barvy? Jak vypadá technika vyškrabávání? A jaké další prastaré techniky vydržely dodnes?
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Nejúspěšnější neúspěch v historii kosmonautiky. I tak můžeme nazvat let posádky Apolla 13 na Měsíc. Tři američtí astronauti tam ale nikdy nedorazili, jelikož došlo k výbuchu jedné z kyslíkových nádrží a v řídicím středisku v Houstonu zazněla památná věta: Houstone, máme problém. Podívejte se, jak se astronauty nakonec podařilo zachránit.
Společně se podíváme na život loutkáře Matěje Kopeckého, který se s loutkovým divadlem seznámil už jako velmi malý kluk. Matěj Kopecký měl loutkařinu nejprve jako koníček, později už upravoval cizí hry podle svého a hrál je česky.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.