02:39
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Čím je Jánošík pro Slováky významný? Jak se tento zbojník proslavil? A jak jeho příběh dopadl? Vyslechněte si vyprávění pověsti. Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Mila Haugová je současná slovenská básnířka a překladatelka, která své první básně začala publikovat již v 80. letech minulého století, a současně nejpřekládanější slovenská básnířka. V pořadu Slovenská čítanka předčítá ze své sbírky a přemýšlí o procesu své umělecké tvorby.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku rozpoznávat klíčová slova. Uhádneme pomocí klíčových slov, o jaké pohádce si budeme číst? Co má pohádka O zmrzlinové chaloupce společného s tradiční pohádkou O perníkové chaloupce? Pokusme se pohádky porovnat.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku speciální čtenářskou strategii kladení otázek. S kladením otázek nám pomůže metoda rybí kost i téma Velikonoce. V závěru si vyzkoušíme rozdělit slova na podstatná jména a slovesa. Pomůže nám s tím i pantomima.
V pasáži pořadu Písně českých básníků uslyšíme v podání hudební skupiny Ensemble Flair píseň Jedna melodie s textem Petra Bezruče a hudbou Jana Rokyty.
Pojďme se společně podívat na život českého zakladatele světoznámé firmy. Tomáš Baťa se zapsal do historie podnikání. Narodil se v ševcovské rodině a již v šesti letech uměl z kožených odřezků vyrobit botičky velké jako palec. Tehdejší Československo se díky jeho úspěchu stalo obuvnickou velmocí. Firma Baťa funguje dodnes a na celém světě prodala miliardu párů bot.
Podíváme se s Vojtěchem Náprstkem na založení Náprstkova muzea, na jeho vášeň pro nové vynálezy i na cestu do Ameriky. Dozvíme se také, jak pomáhal zažehnout emancipační hnutí žen v Čechách.
V tomto díle Wifiny se podíváme, jak vzniká úplně nový most přes řeku Vltavu, jmenuje se Dvorecký most. Ukážeme si, jak taková velká stavba probíhá, kdo na ní pracuje a co všechno je potřeba, aby most byl pevný a bezpečný. Možná vás překvapí, kolik techniky, lidí a plánování je za tím, než po mostě přejedeme tramvají.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak v lednu roku 1979 měly děti uhelné prázdniny. Evropu zasáhl studený proud z Arktidy a byla zastavena těžba uhlí. Teplem a elektřinou se muselo velmi šetřit. V tu dobu nejprve žáci pár dní mrzli v mnohdy nevytopených školách, později byly vyhlášeny uhelné prázdniny, které trvaly tři týdny. Holky a kluci si tak užívali zimních radovánek, kvůli zameškané výuce ale poté nebyly jarní prázdniny.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.