02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen konflikt, který vyvolalo Husovo upálení, první pražská defenestrace a vítězné tažení husitů až po bitvu na Vítkově.
Oblečení se vyrábí z látek, ale z čeho jsou látky? Nejrozšířenější je bavlna, ale v České republice se pěstuje len, který má dlouhou tradici. Jak se len zpracovává, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Položili jste si někdy otázku, proč je v zimě kratší den a delší noc? Má změna času na tento jev nějaký vliv? Víte, proč v minulosti vznikl zimní a letní čas? Pociťujete změny času na svém těle? Podívejte se na Wifinu a zjistěte, jak to doopravdy s tím časem je.
S doktorem Alešem Hrdličkou se podíváme na sbírku lebek neandertálců a dozvíme se něco o rozdílech mezi pralidmi a neandertálci. Ti byli potomci praopů, stejně jako my. Lidé, neandertálci i opice se vyvinuli ze stejného tvora. Nějaký čas žili dokonce vedle sebe.
Pojďme se společně podívat na život českého zakladatele světoznámé firmy. Tomáš Baťa se zapsal do historie podnikání. Narodil se v ševcovské rodině a již v šesti letech uměl z kožených odřezků vyrobit botičky velké jako palec. Tehdejší Československo se díky jeho úspěchu stalo obuvnickou velmocí. Firma Baťa funguje dodnes a na celém světě prodala miliardu párů bot.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace na českém trůnu na přelomu 11. a 12. století. Stále častěji se totiž porušuje právo nejstaršího člena rodu na vládu v zemi.
Jan Lucemburský vládl na českém trůnu dlouhých třicet pět let. Jak se za jeho působení dařilo českým zemím a proč se mu říkalo král cizinec, ale také král slepý?
Jan Lucemburský si v českých dějinách vysloužil dvě označení: král cizinec a král diplomat. O jeho diplomatických schopnostech svědčí jednání uskutečněné na Visegrádě v dnešním Maďarsku v roce 1335. Podpis mírových smluv mezi českým, polským a uherským králem stabilizoval politickou situaci střední Evropy a byl inspirací pro politiky v počátcích devadesátých let 20. století, kdy na stejném místě vznikla Visegrádská skupina neboli Visegrádská čtyřka (V4). Prezident Václav Havel tu inicioval podpis smlouvy, díky které se postkomunistické státy vyčlenily z východního bloku.
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.