09:05
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Rozhovor o demografických údajích české populace s vedoucí Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Expertka vysvětluje význam a využití demografických dat pro společnost.
Navštívíme Jizerku (Malou Jizeru), snad nejznámější osadu na české straně Jizerských hor. Původními obyvateli byli čihaři, tedy lovci drobných ptáků. V 19. století se místní obyvatelé začali věnovat převážně výrobě skla a také hledání drahých kamenů poblíž zdejších řek a potoků. Dnes je Jizerka rájem cyklistů a lyžařů.
Goa je nejmenším a zároveň nejbohatším státem Indie. Nachází se na západě indického subkontinentu a do 60. let byla portugalskou kolonií. Díky koloniální minulosti je značná část obyvatel regionu křesťanského vyznání.
Váránasí, severoindické město na břehu Gangy, je považováno za jedno z nejdéle trvale osídlených měst světa. Na každém kroku návštěvníky provází hinduistické náboženství a jeho tradice. Proto je Váránasí hinduisty označováno jako „svaté“ město. Podívejte se s námi, jak vypadá oslava svátku holí, obdoba našich Velikonoc.
Přestože je Broumov typické periferní město České republiky, je v mnoha ohledech jedinečný. V okolí města jsou proslulé pískovcové skály a v samotném Broumově můžeme vidět památky od gotiky přes renesanci, baroko až k secesi. Mimořádným úkazem je malba v duchu socialistického realismu v luteránském kostele z počátku 20. století. Broumov je město s nemalými ambicemi, kandiduje totiž na Evropské hlavní město kultury v roce 2028.
Chráněná krajinná oblast Český les je tajemnou krajinou se společnou historií Čechů a Němců. Po odsunu sudetských Němců se oblast stala jednou z nejméně osídlených míst v zemi. Až do roku 1990 ležela její velká část v hraničním pásmu, a proto se v ní zachovala nenarušená příroda. Dochovaly se zde původní cenné bučiny, vzácná rašeliniště nebo pestré květnaté louky a pastviny. Dnes je to podle místních obyvatel místo setkávání lidí z obou stran hranice.
Pasáž přibližuje přírodní zajímavosti Slavkovského lesa – minerální prameny, rašeliniště, chráněné druhy rostlin, vývěry podzemních plynů.
Satelitní sídliště nejsou pouze novým typem bydlení, ale i specifickým sociálním fenoménem. Pořad přibližuje nejen to, jak satelity mění krajinu a její využívání, ale také, jak ovlivňují způsob života lidí.
Nejmladší přehradou v Česku je Slezská Harta na řece Moravici v podhůří Nízkého Jeseníku. Byla vybudována v 80. letech minulého století jako zásobárna pitné vody a protipovodňová ochrana. Rozkládá se na ploše cca 870 hektarů a v některých místech dosahuje hloubky až 70 m.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.