14:24
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Historie olympijských her začala ve starověkém Řecku. Konaly se každé čtyři roky ve městě Olympia. Jak se liší od moderních her obnovených na konci 19. století?
Pasáž popisuje pověst o založení Říma a pak se věnuje skutečné historii založení města Etrusky.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.
Karnak je největší chrámový komplex na světě a nachází se ve městě Veset neboli v Thébách. Jeho moci se obávala řada egyptských faraónů. Byl střediskem boha Amona a jeho kněží představovali stát ve státě. Zabírá plochu téměř 600 hektarů a stavěl se přes 1000 let. Pojďte se s námi na tento komplexní chrám podívat.
Pasáž popisuje význam a bohatství starověkého Kartága, jednoho z nejvýznamnějších ohnisek starověké kultury, a jeho rivalitu i válečné konflikty s Římem. Kdy bylo město srovnáno se zemí a kdo a kdy ho obnovil? A kde se vlastně nacházelo?
Pasáž seznamuje s významem dvanácti Ježíšových učedníků, apoštolů. Šlo o nevzdělané, obyčejné lidi, kteří byli posláni, aby Ježíšovo učení šířili dál. Podle Bible se změnili, až když je o Letnicích naplnil Duch svatý.
Cyklus Slovenská čítanka tentokrát představuje současnou slovenskou spisovatelku Máriu Modrovich. Autorka čtyř prozaických knih žila mnoho let v USA, proto tato zkušenost představuje jedno z témat jejích knih. Spisovatelka ve videu autenticky hovoří o procesu tvorby a o feministických otázkách ve svých textech.
Při příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky (2024) mohli zájemci o Kafkův život navštívit výstavu s názvem Cesty Franze Kafky. Výstava vznikla ve spolupráci Jana Jindry a Judity Matyášové a fotografiemi dokumentuje Franze Kafku cestovatele. Ve videu se dozvíte i něco o méně známých Kafkových zálibách.
Jen mrtví se neangažují. To jsou často citovaná slova amerického spisovatele Lawrence Ferlinghettiho. Publicista, překladatel i knihkupec beatnické literatury Josef Rauvolf odpovídá na otázky, proč Ferlinghetti odmítal označení „beatník“, jaký je Ferlinghetti jako člověk a autor a jaké básníkovy texty nejvíce zapůsobily na čtenáře tehdejšího Československa v 60. letech. V čem byla jeho poezie odlišná od ostatních autorů „beatnické generace“? Jaké byly jeho básnické ambice?
Ismail Kadare je nejvýznamnějším albánským spisovatelem a básníkem, který roku 1990 odešel do Francie (dnes žije střídavě ve Francii a Albánii). Ve vybrané pasáži laureát Mezinárodní Man Bookerovy ceny vypráví o svém díle, které doplňuje o kulturní a politický kontext. V posledních zhruba 5 minutách autor vypráví o tom, jak zvažoval „útěk“ a jakou roli v něm hrála Praha.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.