04:50
V pořadu se učí správná výslovnost písmene R. Procvičují se také slova opačná, citoslovce a zvuky dopravních prostředků.
Pořad učí výslovnost písmen S, Z a C, a to za pomoci her na zvířata a příkladů opravených chyb ve výslovnosti ve větách.
V pořadu se učí výslovnost písmene L, hraje se hra na předvádění hudebních nástrojů, hra na paměť s procvičováním výslovnosti písmene L a učí se básnička na písmeno L. Dále se učí dýchání do břicha.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku poznávat slovesa. V této lekci budeme za pomoci indicií, různých sloves či sportovního náčiní hledat název státu. A paní učitelka bude dokonce i rapovat!
Formou scénky a navazujícího vysvětlení se dozvíme, že u mnoha slov lze použít při skloňování několik variant. Které jsou správně, jak vznikly a proč k tomuto kolísání dochází? Proč je čeština tak nevyzpytatelná?
Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje zájmena bezrodá, tedy zájmena, která nevyjadřují rod, a záludnosti s nimi spojené.
Pasáž uvádí, jaké vidy existují v češtině, co vyjadřují a jak se tvoří. Dále jsou uvedeny příklady obouvidových sloves a sloves existujících jen v jednom vidu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst bě, pě, vě. Vyrobíme si pomůcku motýla, která nám usnadní čtení a psaní slabik bě, pě, vě. Následně si vše pořádně procvičíme a chybět nebude ani závěrečné luštění přeházených písmen, která nám vytvoří slova s těmito slabikami.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem S. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá některými etnickými stereotypy, tedy frazémy a rčeními spojenými s etniky nebo národy.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá českými slušnějšími nadávkami, vysvětluje jejich původ a vývoj. Zmíněn je i původ slova „nadávka“.
Myslíte si, že dýchání je hračka? Správné dýchání je důležité. Pořad se věnuje také možnostem práce s hlasem (šeptání, volání, změna barvy hlasu, …) a na závěr radí, jak o svůj hlas správně pečovat.
V prvním díle LOGOhrátek si budeme hrát se slovy a trénovat jejich význam. Jako malí se ze všeho nejdříve naučíme používat citoslovce, kterými vyjadřujeme své pocity. Abychom mohli správně vyslovovat, musíme také správně dýchat. Nakonec si zahrajeme hru na překladatele.
V pořadu se děti učí správně dýchat pomocí různých her: foukání do větrníku, tvoření bublin ve vodě, vyfukování bublin pomocí bublifuku a nafukování balonků.
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.