04:50
V pořadu se učí správná výslovnost písmene R. Procvičují se také slova opačná, citoslovce a zvuky dopravních prostředků.
Pořad učí výslovnost písmen S, Z a C, a to za pomoci her na zvířata a příkladů opravených chyb ve výslovnosti ve větách.
V pořadu se učí výslovnost písmene L, hraje se hra na předvádění hudebních nástrojů, hra na paměť s procvičováním výslovnosti písmene L a učí se básnička na písmeno L. Dále se učí dýchání do břicha.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
V pořadu si děti opakují již naučená písmena, učí se správně dýchat a zkouší rýmovat. Dále se dozvědí, co to jsou citoslovce a slova opačného významu.
V pořadu se učí výslovnost písmen H a CH.
V pořadu se učí správná výslovnost tvrdých a měkkých slabik DY/DI, TY/TI, NY/NI a opakuje se správné dýchání.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Jak byl vynalezen padák.
Pasáž vysvětluje, na kterou slabiku se přízvuk klade v češtině a na které slabiky v některých cizích jazycích.
Šansoniérka Hana Hegerová v pořadu Písně českých básníků zpívá Seifertovu Svatební píseň, kterou zhudebnil Petr Hapka.
V pátém díle LOGOhrátek si procvičíme přídavná jména, která nám pomáhají popsat vlastnosti a stavy. Při pohybové hře si zahrajeme na kuželky nebo budeme chodit po čáře. Budeme hledat pro barvy korálků jiná přídavná jména označující jejich barvu. A na závěr budeme zkoušet stupňovaní přídavných jmen.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje historické způsoby tvoření názvů zemí a odlišnost od názvů dnešních.
Pohádka Domácí skřítkové, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o chudém ševci, který má látku už jen na poslední boty. K jeho překvapení je však za něj ušije někdo jiný. Když se pak situace opakuje a o boty je velký zájem, rozhodne se švec tajnému pomocníkovi odměnit.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
Asi nás nenapadne přemýšlet o tom, jak máme oslovit své příbuzné, přesto je v těchto názvech kolikrát háček. O tom, jak správně pojmenovat příbuzné, hovoří Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Také vysvětluje význam některých zastaralých pojmenování, např. svak, svokr, deveř.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.