08:05
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Přední český shakespearolog Martin Hilský mluví o mnohovrstevnatosti a komplikovanosti Shakespearova díla Hamlet, důležitých tématech objevujících se v této hře, o jeho smyslu a o postavách, které v ní vystupují.
Christopher Paolini napsal ve svých patnácti letech první verzi fantasy knihu Eragon. V rozhovoru s Markem Ebenem hovoří o ději světově známé série a úspěchu, jejž získala první kniha z tetralogie. Také popisuje, jaký život jako spisovatel žije a jakým způsobem se vyrovnává s tak velkým úspěchem.
Jednu z nejslavnějších komedií francouzského dramatika Molièra Tartuffe zinscenovali na České scéně Těšínského divadla. Režisér a dramaturg Ivan Misař si pokládá otázku, jak tehdejší i dnešní pokrytci působí na společnost. Vysvětluje také, proč si vybral zrovna překlad Antonína Přidala.
Britská autorka Helen Fielding vypráví v rozhovoru s Markem Ebenem o studiu na Oxfordu a o tom, jak si připadala jako z nižší třídy, o svých denících, o psaní sloupků a psaní knih, i o tom, jak je možné napsat humornou knihu z prostředí utečeneckého tábora v Súdánu. Dotkne se i své v práce v televizi (BBC), kde pracovala jako asistentka režie. Jak se ona a její přátelé promítají do knih?
Krátká pasáž z pořady Události v kultuře stručně představuje italského spisovatele Claudia Magrise, který se stal 16. držitelem Ceny Franze Kafky za literaturu. Jeho hlavním tématem je střední Evropa a vztah Evropanů k Německu. Autor se vyjadřuje nejen k samotné ceně, ale i k osobě spisovatele Franze Kafky.
Pořad ukazuje, jak brněnské HaDivadlo vytvořilo adaptaci novodobého českého románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch.
Divadlo Semafor (SEdm MAlých FORem) Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra bylo populární už od premiéry první hry Člověk z půdy. Netrvalo dlouho a písničky této autorské dvojice se zpívaly od Šumavy k Tatrám.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období 30. let 20. století, kdy Adolf Hitler a Benito Mussolini dosahují svých cílů. Také pojednává o divadelní hře Julius Caesar Williama Shakespeara a o velkém úspěchu Bílé nemoci Karla Čapka.
Poprvé na českém jevišti může divák vidět dramatizaci známého románu švýcarského autora Maxe Frische Homo Faber. Dokáže si cynik a zároveň racionálně uvažující člověk jako Walter Faber poradit s city?
V reportáži hovoří překladatel Bretonova a Soupaultova díla Magnetická pole Petr Král. Následuje rozhovor se spisovatelem Jaromírem Typltem o časopisu Analogon a o uměleckém směru surrealismu.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje vliv nacistické ideologie na tvorbu Národního divadla a pojednává o osudech některých českých herců. Ukazuje také následky atentátu na Heydricha na kulturních institucích.
Prof. Hilský interpretuje klíčové motivy, scény i celkové vyznění hry Hamlet. Pasáž zároveň obsahuje ukázky z divadelních adaptací této hry v Národním divadle.
9 690
379
2 104
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.