04:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Bahjat s rodinou dostal azyl v Čechách. Jaké má plány do budoucna?
„Je to hezká země, je tam horko, vlhko a jsem tam ráda.“ Takto popisuje Vietnam dívenka Jana ze šesté třídy. Její rodina se do České republiky přistěhovala za prací a prodávají zde oblečení. Jak ale integraci prožívají vietnamské děti navštěvující českou školu? Zvládají překonávat jazykové bariéry a kulturní odlišnosti?
Znáte Romodrom? Jde o obecně prospěšnou společnost, která se snaží pomoci zejména lidem romského etnika. Hlavním cílem je pomoci Romům hledat řešení v jejich nelehkých životních situacích. Poskytuje jim sociální služby, například terénní programy, sociální poradenství, sociální projekty zaměřené na podporu bydlení, zaměstnanosti, řešení dluhů a péči o děti a jejich vzdělávání.
V 90. letech 20. století nastal v Česku trend stěhování lidí do tzv. satelitních městeček. Byl vyvolaný touhou po vlastním domu se zahrádkou a ostatní věci nebyly v tu chvíli důležité. Aby byla uspokojena velká poptávka, stavěla se městečka na prázdných plochách polí a luk, často bez jakékoli infrastruktury. Jiří Křenek z tohoto prostředí nafotil cyklus fotografií, který odhaluje, jak takový život v „satelitu“ vypadá a také že rozhodně není co závidět.
Významným místem pro shromažďování a modlitby muslimů jsou mešity. Pro vstup a chování platí přísná pravidla, nemuslimové se dovnitř dostanou velmi vzácně. V posvátný den, pátek, přichází do mešity tisíce věřících. V současné době jsou viditelné snahy o modernizaci modlitebního prostoru. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Některé staré hřbitovy, přestože už neplní svou původní funkci, mohou být cennými památkami. Stejně tak existují hroby a hrobky, o které už se nikdo nestará, ale byla by z různých důvodů škoda nechat je zchátrat a rozpadnout se. Proto u některých hřbitovů dochází k jejich revitalizaci, například ve starší části Olšanských hřbitovů v Praze. Zajímavý je v této souvislosti také projekt adopce hrobů, díky němuž dochází k restaurování těch nejohroženějších náhrobků.
Kúkai, po smrti nazýván Kóbo Daiši, v Číně studoval jazyk sanskrt. Obrat v jeho životě představuje setkání s učitelem školy Šingon, který jej zasvětil a předal mu své učení. Do Kjóta Kúkai přiváží znalosti ukryté ve spoustě svazků. Část z nich pojednává o ezoterickém buddhismu. Kúkai věří, že k nirváně může dojít dříve než podle ostatních směrů buddhismu (tj. po cyklu několika znovuzrození). Škola Šingon tvrdí, že je to možné tady a teď, v tomto životě.
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je šestnáctiletá Johana, která zažívá trable kvůli špatnému rodinnému zázemí. Vlastní rozvedený otec se ji pod vlivem alkoholu dokonce pokusí znásilnit. Jak se správně zachovat a jaké jsou následky takového činu?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje maturitní večírek, který má pro Terezu a Davida zásadní důsledky. Když Tereza po pěti letech zveřejní video, ve kterém otevřeně mluví o zkušenosti se sexuálním násilím, David se ocitá v panice. Bojí se reakcí svého okolí a důsledků, které by odhalení mohlo přinést.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jakub musí po krádeži v obchodním centru zaplatit poškozené škodu a je mu soudně udělen trest obecně prospěšných prací. Svým nezodpovědným chováním však spěje k dalšímu maléru – nabourá odcizený automobil.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.