04:53
Pasáž zachycuje záměr Karla IV. propojit dvě významná obchodní centra s Prahou a ukazuje, jak Karel IV. rozvíjel obchodní cesty, které vedly přes český stát. Vysvětluje, co se přepravovalo ve kterém ročním období a jak takové cesty vypadaly.
Pořad vypráví o pohřbu císaře Karla IV. ve svatovítské katedrále a hledá místo jeho posledního odpočinku: královskou hrobku. Přináší také mnoho detailů o smrti ve středověku.
Pořad se věnuje vztahu Karla IV. k víře. Ukazuje ho jako velmi zbožného člověka, který za nejvyšší moc na Zemi považoval Ježíše Krista. Vycházel přitom z odkazu sv. Václava a sv. Augustina.
Pořad ukazuje Karla IV. jako zakladatele českého vinařství. Za základní nařízení, které císař vydal a díky němuž vše započalo, je uváděno privilegium o vysazování vinic v královských městech z roku 1358.
Pořad vysvětluje strategický význam Českých Budějovic pro českého panovníka Karla IV.: staly se jeho opěrným bodem proti ambiciózním Rožmberkům.
Pasáž přibližuje Brno v době, kdy zde Karel IV. a jeho manželka Blanka z Valois pobývali a Karel IV. v Brně vykonával funkci markraběte moravského.
Václav IV. nastupoval na trůn po otcově smrti jako nezkušený vladař, který nejraději lovil v křivoklátských lesích a bavil se. Záhy zemřeli i tři jeho zkušení rádcové. Zemi zasáhla morová epidemie a situaci komplikovalo papežské schizma, působení Urbana VI. v Římě a zároveň Klimenta VII. v Avignonu. Jeho otcem Karlem IV. složitě vytvořený soulad mezi církevní a světskou mocí se na konci 14. století zbortil. Nelibost mezi Václavem a arcibiskupem Janem z Jenštejna se proměnila na otevřenou nenávist. Václava přivedl vztek k těžko uvěřitelnému činu.
Pořad popisuje, kdo všechno se zúčastnil koncilu v Kostnici. Ukazuje, že se nejednalo pouze o záležitost církevní a politickou, ale i společenskou.
Podle historika Petra Čorneje má česká historie asi 40 významných událostí, které se udály v rocích končících na osmičku. Podívejte se na stručný přehled nejvýznamnějších událostí zlomových osmičkových roků ve filmovém fejetonu z roku 2008. Můžeme se tak zamyslet nad během dějin naší země v průběhu času.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho královských hradů, jako je například hrad Bezděz, Písek nebo Špilberk. V ukázce se podíváme, jak to vypadalo na jednom z nich.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.