02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Se značným zpožděním oproti zbytku Evropy nahrazuje gotiku v českých zemích renesance. Ovlivňuje nejen architekturu, ale i životní styl. Je kladen důraz na člověka a myšlení.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v naší zemi od roku 1948 do roku 1989, kdy zde vládli komunisté. Kdo jim pomohl k moci? Co se stalo v roce 1968, kdy jsme vítali „socialismu s lidskou tváří“? Jak vize demokratického socialismu zhatil Sovětský svaz? Co jsou to vojska Varšavské smlouvy? Jakou roli hrála v takzvané „normalizaci“? A co se stalo v roce 1989, kdy proběhl jejich odchod?
Co je pravdy na pověsti o Golemovi a setkal se rabi Löw opravdu s císařem Rudolfem II.? K čemu byl a komu patřil Maharalův pohár, který je vystaven v Židovském muzeu v Praze? O tom všem si v dnešní noci v muzeu popovídáme se samotným rabim a dozvíme se něco nového z židovské historie.
Máte rádi štrúdl? Skvělý moučník se peče z listového těsta, ale dají se z něj udělat i slané šátečky s hruškou a hermelínem. Dozvíte se, že spousta moučníků z listového těsta se peče na slano, hlavně ve střední Asii. Ale třeba Řekové milují svou sladkou ořechovou baklavu, která chutná lidem na celém světě.
Pojďme společně nahlédnout do života velkého ilustrátora Zdeňka Buriana. Burianovy obrázky můžete znát z učebnic přírodopisu a dějepisu či knih Eduarda Štorcha. Ilustroval také román Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ve Štramberku najdete Burianovo muzeum.
Generální vikář pražského arcibiskupa Jan Nepomucký je nejznámějším českým světcem. Jeho sochy zdobí stovky českých měst a vesnic. Jeho socha na Karlově mostě v Praze je turistickou atrakcí. Málokterá postava českých dějin zažívala tak rozporuplné hodnocení a přijímání jako právě Jan Nepomucký.
Pořad přibližuje proces i samotný rituál korunovace Karla IV. českým králem, dobový korunovační řád, svatováclavskou korunu a její historickou i náboženskou symboliku. Šlo o rituál velmi promyšlený a na svou dobu velmi troufalý. To vše vidíme na svatováclavské koruně, která nepatří nikomu, jen bohu.
V pasáži je rozebírán odkaz svatého Václava, který je nejprve zobrazován jako mučedník a posléze jako rytíř. Ukazuje, jak byl jeho kult propagován ve vrcholném středověku za vlády Karla IV., kdy byla Václavovi zasvěcena i koruna českých králů.
Ctibor Tovačovský z Cimburka byl politikem, válečníkem, diplomatem, a především oddaným stoupencem krále Jiřího z Poděbrad. Ukázka představuje Ctibora Tovačovského jako literáta a autora dvou významných děl poděbradského období: Hádání Pravdy a Lži a Knihy tovačovské.
12 809
719
4 354
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.