01:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Víte, čím se do historie zapsal známý český vynálezce Prokop Diviš? A proč to byl jeden z nejuznávanějších vědců nejenom u nás, ale i v celé Evropě? Podívejte se na naši reportáž a zjistěte víc.
Ukázka zábavnou formou popisuje život a dílo českého politika Františka Palackého a jeho vliv na společnost.
Pojďme se společně podívat, kdo to byl Otto Wichterle. Se zvídavostí a vynalézavostí se snad už narodil. Kvůli nemoci strávil celý rok v posteli a trpělivost postupně získal i díky tenisu, který chodil tajně hrát. Stal se z něj špičkový vědec a vynalezl nejen dodnes používané kontaktní čočky. První gelovou kontaktní čočku vyrobil na dětské stavebnici. Jeho vynálezy slouží miliónům lidí po celém světě.
Nedílnou součástí nejen dlouhých večerů je umělé světlo, které produkují žárovky. Čím se ale svítilo před nimi? Jakým vývojem prošly od dob jejich vynálezce Edisona, jakou měla jeho žárovka nevýhody a jak je to s žárovkami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
Pasáž popisuje zámek v Hluboké nad Vltavou, který vlastnil po 300 let rod Schwarzenbergů. Zámek je zajímavý například dochovanou kuchyní.
Aby se stal supravodič supravodivým, musí být ochlazen kapalným dusíkem. Magnet bude díky své supravodivosti vytlačovat siločáry magnetického pole ze svého objemu a bude se vznášet neboli levitovat. Levitaci lze také ukázat na experimentu s balonkem a igelitem s využitím statické elektřiny. Statickou elektřinu lze využít i k rozsvícení žárovky.
Ve videu se dozvíte, proč a jak vzniká blesk, a naučíte se, co je to negativní a pozitivní blesk. Hrom, který blesk doprovází, je prudká vlna, která vznikne, když výboj rychle zahřeje vzduch kolem blesku.
Blesků se mnoho lidí bojí, ale výboje lidem i pomáhají, například při úpravě materiálů, čištění vzduchu, vody, výfukových plynů nebo pro úpravu nepromokavého povrchu látek. Elektrický výboj se používá i v energetice. Jiskra pod vodou vyvolá rázovou vlnu, kterou lze využít také pro odstranění ledvinových kamenů či při léčbě rakoviny.
V laboratoři vysokého napětí v Praze Běchovicích dokáží vyrobit umělé výboje. Nejdelší jiskra, která se jim podařila připravit měla 50 metrů. Co je vhodné udělat v bouřce? Schovat se třeba do auta, které funguje jako tzv. Faradayova klec. Budete svědky experimentu, kdy auto, v němž bude člověk, dostane zásah elektrickým výbojem o napětí okolo milionu voltů. Co se stane s plastovým autíčkem zasaženým elektrickým výbojem? A může člověka před bleskem ochránit brnění?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.