01:40
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Svátek Tří králů ukončuje období Vánoc a tradice s ním spojené přežívají dodnes. Jak je to ale s legendou o mudrcích z východu? Zdá se, že s jistotou o třech králích nevíme takřka nic.
Vyprávění o vánočním příběhu narození Ježíše Krista. Pořad se také věnuje důkazům existence betlémské hvězdy.
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
Samota se někdy hodí, osamělost vždycky škodí! Jaký je rozdíl mezi osamělostí a samotou? Může se člověk cítit osamělý i mezi lidmi? A jak se chovat k člověku, který vypadá osaměle? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Máte rádi párek v rohlíku? Víte, jak vznikl název hot dog? Američanům párek připomínal tvar těla jezevčíka, tak vzniklo pojmenování jezevčí párky. Kreslíř však do časopisu udělal tak dobrou reklamu, že se ujalo pojmenování hot dog. K nám přivezl Václav Masopust v sedmdesátých letech ze Španělska název pikador, tedy párek v rohlíku. V jižních Čechách se s tímto pojmem setkáte i dnes.
Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?
Konfucius učil šesti druhům umění, kam patřilo čtení, psaní, počítání, jízda na voze, lukostřelba, hudba a rituály. Neučil je však pro vědomosti samé, ale vedl své studenty k tomu, aby našli něco, co vědomosti přesahuje. Tím by měl být ideál ušlechtilého člověka.
Rozhodnutí vstoupit do kláštera je velký závazek. Aby měla jak dívka, tak řeholní sestry jistotu, že život v klášteře je opravdu ta správná cesta, nestane se dívka řeholní sestrou okamžitě, ale musí projít několika etapami. Jen málo aspirantek složí nakonec doživotní sliby, ty nemnohé pak ale najdou v řádu svou novou rodinu. Prioritou je pro ně nadále vztah s Bohem a své poslání nacházejí především ve službě člověku, přesto se jim nevyhýbají ani běžné lidské radosti a starosti.
Pesach je židovský svátek, který připomíná vyvedení izraelského lidu Mojžíšem z egyptského otroctví. O prvním večeru svátku Pesach se koná sederová večeře, spojená s pevně stanoveným rituálem. Do stejného ročního období spadají i Velikonoce. Ty jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů, protože připomínají Kristovu oběť na kříži. Čím jsou si oba svátky podobné? Především svým významným duchovním přesahem.
Deset vteřin a její život se otočil naruby. V roce 2018 na ulici v Teheránu zvedla nad hlavu svůj hidžáb a odhodlala se tak k protestu. Vyjádřila tak svůj odpor proti autoritativnímu íránskému režimu. Poté byla zatčena a skončila ve vězení. Dnes je s dcerou v exilu. To jediné, na co íránská žena při svém gestu myslela, byla budoucnost její dcery. Nechtěla, aby dcera vyrůstala v zemi za stejných podmínek jako ona, kde ženy neznají, co je to svoboda. K jejímu protestu se přidaly desítky dalších žen a v době sociálních sítí se o tom dozvěděl celý svět.
V roce 2019 Řecko čelilo zvýšenému náporu uprchlíků, tábory se plnily. Dokážeme si představit, jak takový dětský uprchlický tábor vypadá? Děti tu spí v dírách a přikrývají se igelitem; ty starší bývají znásilňovány, trpí posttraumatickou stresovou poruchou a touží po práškách na spaní. Jaká byla ochota pomoci těmto dětem? A jaký byl k této problematice postoj vlády?
Při objevování internetu je třeba být opatrný. Na sociálních sítích lidé často sdílejí veřejně i soukromé věci, videa a fotografie. „Lajkování“ a sledování na Facebooku nebo na Instagramu člověku přijde normální, v reálu by to však vypadalo jinak.
Video přibližuje vznik tzv. virtuálního avatara neboli pomocníka ve virtuálním prostředí. IT specialista popisuje, jak vzniká jeho vnější podoba (jak vypadá) a vnitřní stránka (co říká a jak reaguje). Avatarovi se přiřadí nejen určité znalosti, ale například natrénuje i projevy lidských emocí, a to rovnou v několika úrovních.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Děti z „brněnského Bronxu“ do společné třídy před deseti lety nesvedla jen náhoda. Rodiče jiných dětí totiž nechtěli společnou třídu s Romy. Projekt umožňuje unikátní pohled na životy dětí v průběhu posledních deseti let. Všichni stojí na prahu dospělosti a jejich budoucnost je otevřená. Jak se jim daří, jaké jsou jejich možnosti a jak se svým potenciálem naloží? A co Ptáčata přinesla svým pedagogům?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.