23:49
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Zajímá vás, jaké tradice na Velikonoce dodržují kupříkladu v Anglii či Chorvatsku? Společně s dětmi z Wifiny se vypravíte do různých koutů světa a dozvíte se, jaké velikonoční tradice nás spojují, a také to, čím se velikonoční oslavy v jednotlivých zemích liší.
Když děti učí telka! Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce? A věděli byste, jaké velikonoční zvyky mají například na Slovensku nebo v Německu? Společně s paní učitelkou Zuzkou a páťáky si představíme velikonoční tradice různých zemí Evropy.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.
Pokud rádi jíte, pak víte, že jídlo musí být nejen chutné, ale také zdravé a musí dobře vypadat. Být profesionálem ve vaření je druh umění. Právě šéfkuchařem by se chtěl stát dvanáctiletý Vojta. Společně s ním se seznámíme s Alešem Řezníčkem, zástupcem šéfkuchaře jednoho předního pražského hotelu. Podíváme se do hotelové kuchyně, Vojta se bude ptát na klady a zápory tohoto povolání.
V pořadu Terčin zvířecí svět se spolu s Inžou seznámíte se zvířaty, která by sama nepřežila a potřebují pomoc záchranných stanic. Tyto útulky jsou nejen pro psy a kočky. Snaží se tu napravit škody, které jsme na zvířatech napáchali.
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
Jestli jezdíte vlakem, tak víte, co dělá průvodčí. Ale kontroloval vám jízdenky už někdy 13letý kluk? Honzu láká být průvodčím ve vlaku. Splnil se mu sen a on si tuhle práci zkusil. Co všechno to obnáší, si vyzkoušel na trase Praha-Děčín. Jaké musí mít průvodčí vzdělání? A opravdu pouze kontroluje jízdenky?
Žáci se ve videu dozví, co znamená anglická fráze „to hold an election“ a v jakém kontextu se používá. Poslechnou si také autentický příklad mluvčího z afrického Pobřeží slonoviny a seznámí se s dalšími frázemi, které s volbami souvisejí.
Travelling (A1): Do you know Ladislav Zibura? Watch this interview to find out how he communicates on his travels even if he doesn't speak the local language at all. Znáte Ladislava Ziburu? Podívejte se na tento rozhovor a zjistěte, jak se na svých cestách dorozumívá, i když místním jazykem třeba vůbec nemluví.
Phrases for giving directions (A1): Hello, could you please tell me how to get to the airport? Would you be able to help? Learn the most useful phrases for giving directions in this video. Hello, could you please tell me how to get to the airport? Dokázali byste pomoci? Naučte se nejužitečnější fráze pro popis cesty a směru v tomto videu.
Travelling (A1): Take a walk with Broňa and explore the streets of London to learn about the daily life of the British and expand your real-world vocabulary. Cestování (A1): Projděte se s Broňou ulicemi Londýna, poznejte každodenní život Britů a rozšiřte si slovní zásobu z reálného světa.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Dnes se zaměříme na význam stromů a jejich důležitost pro náš život. Zamyslíme se nad tím, co všechno nám stromy poskytují. A jak jim můžeme pomoci my? Budeme o stromy pečovat a třeba i nějaké nové zasadíme. A proč bychom měli?
Na oslavu svých narozenin se každé dítě těší. Aby oslava byla pěkná, určitě se na její přípravě bude podílet i sám oslavenec. Při rozbalování dárků má mít na paměti, že všichni mu chtějí udělat radost, ale někdy se to prostě nepovede. Je slušné za všechny dárky poděkovat.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.