23:49
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Krátký animovaný pořad pro děti o členských státech Evropské unie představuje Slovensko.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.
Znáte základní fakta o Portugalsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Pojďme se podívat na rybářské vesničky a hlavní město Lisabon. K Portugalsku patří také Azorské ostrovy a ostrov Madeira. Rostou zde speciální korkové duby, z nichž se vyrábí špunty. Zvíře, které má blány a potápí se, je portugalský vodní pes.
Starověké Řecko ovlivnilo další země nejen svým uměním, kulturou, ale i kuchyní. Říká se, že evropská civilizace začala u stolu kolem roku 800 před naším letopočtem právě ve starověkém Řecku. Rozloha starého Řecka byla ohromná, mělo tak možnost ovlivnit mnoho národů.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Řeky Evropu v historii spojovaly i rozdělovaly. Při jakých událostech to bylo? Na kterých místech se nachází krátké úseky mezi jednotlivými klíčovými řekami, kde se dají lodě přenášet?
British Tale: Dick Whittington (B1) Learn some new words and find out why hard work pays off. How could an ordinary cat help a poor orphan to become the mayor of London? Watch a classic British tale about Dick and his cat. Naučte se nová slovíčka a zjistěte, proč se poctivá práce vyplácí. Jak by mohla obyčejná kočka pomoci sirotkovi, aby se stal starostou Londýna? Podívejte se na klasickou britskou pohádku o Dickovi a jeho kočce.
British Tale: Emmeline Pankhurst (B1) Get to know the story of a woman often described as one of the most influential people of the 20th century. Emmeline fought all her life for women's rights and achieved a notable change in British society. Watch her biography in a cartoon version. Learn some new words and find out more about the history of the women's rights movement. Naučte se nová slovíčka a zjistěte víc o dějinách hnutí za práva žen. Seznamte se s příběhem ženy, která je často popisována jako jedna z nejvýznamnějších postav 20. století. Emmeline bojovala celý život za práva žen a dosáhla významné změny v britské společnosti. Podívejte se na její animovaný životopis.
British Tale: George and the Dragon (B1) Learn some new words and practice the art of narration. Saint George is known as a patron Saint in many countries. Britain is one of them. Watch the legendary story of Saint George and his act of bravery in a cartoon version. Naučte se pár nových slovíček a procvičte svůj vypravěčský um. Svatý Jiří je znám jako patron mnoha zemí. Británie je jednou z nich. Podívejte se na legendární příběh o svatém Jiřím a jeho hrdinském činu v animované verzi.
Jak v minulosti pracoval kovář, co všechno vyráběl a proč byl na vesnici tak důležitý.
Kdo se postará o děti, kterým zabili rodiče? Jak mohu pomoci dětem, až tady budou? Může se to stát i u nás? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Volba vhodného oblečení je základem etikety. Pokud půjdeme sportovat ve společenských šatech, zajisté se nebudeme cítit pohodlně. Když vyrazíme do divadla v kopačkách a teplákové soupravě, také to nebude ono. Oblékáme se pro sebe, abychom se cítili pohodlně a pěkně. Zvolit vhodné oblečení k různým příležitostem nám pomůže i módní přehlídka. Pak zvládnete na výbornou i závěrečný kvíz.
Přímo v našem okolí můžeme objevovat věci, které jsme neznali. Patří k nim i pravidla, jak se vhodně chovat k lidem, kteří neslyší. Osvojit si takovou etiketu může být i docela legrace. Pepa nám vysvětlí základní pravidla, např. proč je důležité stát k neslyšícímu čelem, aby viděl na naše ústa, a artikulovat zřetelně a pomalu.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.