23:49
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Zajímá vás, jaké tradice na Velikonoce dodržují kupříkladu v Anglii či Chorvatsku? Společně s dětmi z Wifiny se vypravíte do různých koutů světa a dozvíte se, jaké velikonoční tradice nás spojují, a také to, čím se velikonoční oslavy v jednotlivých zemích liší.
Když děti učí telka! Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce? A věděli byste, jaké velikonoční zvyky mají například na Slovensku nebo v Německu? Společně s paní učitelkou Zuzkou a páťáky si představíme velikonoční tradice různých zemí Evropy.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.
Víte, co znamená slovíčko tradice? Jedná se o kulturní dědictví, které si předávají lidé z generace na generaci. Jsou to například rituály, obřady, oslavy, říkadla, legendy, folklór, kroje, písně, recepty, řemesla a mnoho dalšího.
Robůtek Kit s panem Baterkou se nechají zlákat světlem majáku a zjišťují, k čemu vlastně slouží. Prohlídka majáku ale nabere nečekané obrátky, když spolu málem způsobí nehodu. Jakou? Podívejte se sami.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
14letý Petr se ve volném čase rád věnuje architektuře. Není divu, že by se jednou chtěl stát architektem. Svoje přání si mohl vyzkoušet jeden den na fakultě architektury ČVUT v Praze. Zjistil, že je velice důležité umět svoje návrhy nakreslit, popřípadě i vymodelovat. Navrhovat stavby není tak jednoduché, jak se zdá.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Starověké Řecko ovlivnilo další země nejen svým uměním, kulturou, ale i kuchyní. Říká se, že evropská civilizace začala u stolu kolem roku 800 před naším letopočtem právě ve starověkém Řecku. Rozloha starého Řecka byla ohromná, mělo tak možnost ovlivnit mnoho národů.
Žáci se ve videu dozví, co znamená anglická fráze „to hold an election“ a v jakém kontextu se používá. Poslechnou si také autentický příklad mluvčího z afrického Pobřeží slonoviny a seznámí se s dalšími frázemi, které s volbami souvisejí.
Travelling (A1): Take a walk with Broňa and explore the streets of London to learn about the daily life of the British and expand your real-world vocabulary. Cestování (A1): Projděte se s Broňou ulicemi Londýna, poznejte každodenní život Britů a rozšiřte si slovní zásobu z reálného světa.
Travelling (A1): Do you know how to turn on a shower in Britain? And what will you get when you order CHIPS in a pub? Watch this video to learn 10 things you should definitely know before you travel to Britain. Cestování (A1): Víte, jak se v Británii zapíná sprcha? A co dostanete, když si v hospodě objednáte CHIPS? Podívejte se na toto video a dozvíte se 10 věcí, které byste rozhodně měli vědět, než vyrazíte do Británie.
Víte, jak vznikla všeobecně známá zkratka OK? Nabízí se hned několik vysvětlení, souvisí s americkými vojáky, Indiány nebo boxem? Anebo je to úplně jinak? Podívejte se na video a zjistíte, jak to v USA v 19. století všechno začalo. OK?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.