06:04
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Den matek se v České republice neslaví příliš dlouho, ale přitom není ve světě žádnou novinkou. První zmínka o něm sahá až do starověkého Řecka. Oficiálně vznikl na začátku dvacátého století v USA, postupně se rozšířil do celého světa a nyní tento svátek slavíme i u nás.
Vertikální zahrádka? Co to je? I na malém prostoru můžeme pěstovat více rostlin. Prostě si je zavěsíme nad sebe. Podívejte se, jak na to. Všechny k tomu potřebné věci určitě najdete doma.
S Inžou se vydáme na cestu kolem světa. Zkusíme zjistit, jací domácí mazlíčci jsou oblíbení na jednotlivých světadílech. Jaké jsou vaše tipy?
Na čem si rádi smlsnou býložravci? Pestrost jejich jídelníčku prozkoumá Inža, a jak sám zjistí, není býložravec jako býložravec. Někteří spásají trávu, jiní okusují stromy a jsou i tací, kteří pijí květinový nektar. Inu, i býložravec může mít bohatý jídelníček.
Co všechno se dá vytisknout na 3D tiskárně? Třeba protéza pro čapí mládě, které přišlo o nohu. Proč dochází ke zranění čápů a v čem je čapí protéza unikátní, se dozvíte ve Zprávičkách.
Tentokrát budeme hádat ptáka, který má dlouhý ocas, zahnutý zobák a pestrobarevné peří. Mnozí z vás už asi tuší, že by mohlo jít o papouška, ale který druh papoušků žije v horách a nevadí mu sníh? Další zvláštností těchto papoušků je, že se mohou živit nektarem, a to už jen tak nějaký papoušek neumí.
Video ukazuje vzácné a nepůvodní rostliny katrán tatarský a mandloň nízkou. Ze zvířecí říše se představí vzácný tetřev hlušec, kterého je možné pozorovat na Šumavě. Ukázka zachycuje i důležitost ponechání srnčího mláděte na místě jeho nálezu s tím, že v okolí jsou jeho rodiče. Děti se také dozvědí, s jakými živočichy se mohou setkat v zámeckém parku Blatná.
Ukázka představuje několik druhů zvířat a rostlin, mezi nimiž najdeme dva druhy ježků – ježka západního a ježka východního. Dalšími z představených zvířat jsou brouk roháč a krahujec, jeden z našich dravců. Z rostlin jsou ukázány orchideje české přírody, tořiče, vzácná tráva kavyl a chráněná bylina třemdava bílá a v neposlední řadě i mák vlčí.
Navštivte s námi záchrannou stanici v Praze, kde si povíme něco o netopýrech. Třeba co potřebuje takový netopýr pro přežití ve volné přírodě. Kolik druhů netopýrů u nás žije? Co o nich víme? A věděli byste, jak se takový netopýr orientuje při letu nebo co všechno má na jídelníčku ?
Víte, který pták má křídla, ale neumí létat a proč mají ptáci tělo pokryté peřím? Víte, proč se v zimě staví ptáčkům budky a jak na výrobu krmítka? Kteří ptáci jsou stěhovaví? Brďo dnes zkoumá záhady ptačí říše.
Skryjská jezírka jsou přírodní nádrží, která vznikla v údolí Zbirožského potoka. Vznikla v roce 1872, když voda prorazila měkčí horniny v soutěsce tvrdého sopečného kamene. A není tu nouze o dobrodružství. Na mělčinách se daří hejnům jelce tlouště, pod výtokem jezírka můžeme vidět chráněnou vranku obecnou.
Pojďte se zaposlouchat do zvuků přírody. Skrývají v sobě tajemství místa, kde žijeme. Zvuky přírody jsou na naší krásné planetě Zemi od nepaměti. Zavřete oči a přeneste se třeba na letní zahradu.
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky pozorovat změny v přírodě na podzim. Vzpomeňte si, co víte o příletech stěhovavých ptáků. Jak to souvisí s jejich odletem do teplých krajin? Také se dozvíte, co dělali během léta vlaštovky, jiřičky, čáp bílý a čáp černý.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.