00:33
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Rostliny se dají rozmnožovat různými způsoby. Jedním z nich je „řízkování“. Pozor nemá to nic společného s oblíbeným jídlem. Snad jenom to, že se také řežou kousky. Uvidíte, jak správně postupovat při množení africké fialy. A vlastnoručně vypěstovaná kytička je ten nejkrásnější dárek, třeba pro maminku.
Jak je možné, že se papírový motýl vznáší? Stačí použít dostatečně silný magnet a kancelářskou sponku. Vyrobte si motýlka, pracujte podle návodu a vyzkoušejte si tento pokus. Dozvíte se, jak funguje magnetická přitažlivost.
Brďo zkoumá výrobky ze železa. Podíváme se, jak se železo vyrábí a k čemu se používá. Brďův kamarád trpaslík nám řekne, kolik železa je v lidském těle, zda máme svaly ze železa a komu se říká železný muž. Víte, jestli magnet přitahuje výrobky ze železa? Prozkoumejte to jako Brďo.
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Víte, že střepy přinášejí štěstí? Sklo je křehká hmota a vyrábí se z křemičitého písku. Zkuste se rozhlédnout kolem sebe a zjistíte, kolik věcí je skleněných. Okna, skleničky, zrcadla, brýlová skla a mnoho dalších předmětů. Brďo vám ukáže, že není sklo jako sklo. Přidáním různých přísad vzniká třeba sklo barevné, neprůstřelné, technické, kuchyňské nebo světoznámý český křišťál.
Také vám někdy mraky připomínají zvířata nebo věci? My se na ně podíváme více vědecky. Jak souvisí mraky s koloběhem vody v přírodě? Jak vznikají? A jaké mraky vytváří člověk? Všechno, co jste chtěli vědět o mracích, najdete v našem videu.
Krkonošské vodopády nám představí seriál Minuty z Krkonoš. Vodopády patří k oblíbeným turistickým zážitkům. V tomto díle se dozvíme, který vodopád je nejvyšší, nejmohutnější i kolik vodopádů v Krkonoších vlastně najdeme.
Když padá voda... Na rozhraní USA a Kanady najdete obrovské Niagarské vodopády. Věděli jste, jak vznikl název Niagara? A jakými barvami vodopád září v zimě? A co s nimi má společného Nikola Tesla? To všechno se dozvíte v pořadu z planety Yo.
Video ze seriálu „Zvěd na doma" nám na jednoduchých pokusech ukáže, jakým způsobem může voda téct nahoru. Za pomoci dvou sklenic, brčka a limonády nám vysvětlí princip vodárenské věže.
Víte, že přestupný rok je jednou za čtyři roky? Místo obvyklých 365 dnů má dnů 366 a měsíc únor je o jeden den delší. Proč a od kdy přestupný rok existuje? Asi budete koukat. A proč jsou letní měsíce delší, než je obvyklé střídání? A proč se přestupný rok projevuje zrovna v únoru? Kolik je lidí, kteří mají narozeniny 29. února, a kdy je vlastně slaví? Odpoví vám Wifina.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.