00:33
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Rostliny se dají rozmnožovat různými způsoby. Jedním z nich je „řízkování“. Pozor nemá to nic společného s oblíbeným jídlem. Snad jenom to, že se také řežou kousky. Uvidíte, jak správně postupovat při množení africké fialy. A vlastnoručně vypěstovaná kytička je ten nejkrásnější dárek, třeba pro maminku.
Jak je možné, že se papírový motýl vznáší? Stačí použít dostatečně silný magnet a kancelářskou sponku. Vyrobte si motýlka, pracujte podle návodu a vyzkoušejte si tento pokus. Dozvíte se, jak funguje magnetická přitažlivost.
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Klaun Moudronos nám představí koloběh vody v přírodě. Dozvíme se, jak je voda důležitá a proč je potřeba s ní neplýtvat. Víte, co je to vodoměr? A vodovod? I to nám Moudronos prozradí. Seznámí nás i se skupenstvími této zdánlivě obyčejné, ale přesto vzácné tekutiny.
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Robůtek Kit se s panem Baterkou chtějí v zimě ohřát v termálním jezírku. Pan Baterka ale proklouzne do podzemní zásobárny vody a nové dobrodružství je na světě. Jak to je s termálními prameny a jak se pan Baterka dostane zpátky na povrch, zjistíte v tomto díle Kosmixu: Pod hladinou.
Pojďme se společně podívat na video, kde zjistíme, jak by to vypadalo bez vzduchu. Pokud by nebyl vzduch, pravděpodobně bychom se udusili. Čím větší je předmět, tím větší odpor vzduchu na něj působí. Pokud působíme silou na nějaký předmět, stejně velká síla působí i na nás. Bez vzduchu bychom také vůbec nic neslyšeli. Vzduch je ve skutečnosti vibrování materiálu, který se přenáší do našich uší.
Geolog Aleš Bajer putuje na Moravu, kde se stále dají najít nejen zajímavé nerosty a horniny, ale třeba i kosti dinosaura.
O předpověď počasí se pokoušel už Aristoteles, ale bez přístrojů mu to moc nešlo. Velký pokrok přineslo 17. století a vynálezy barometru a barografu. Od roku 1950 se v meteorologii používají i počítače. A co bylo dál? Dozvíme se také, co je přesně počasí. Co dnešní meteorology zajímá a jak to zjišťují? Na jak dlouho dopředu dokážou říct, kam se bude počasí ubírat? Jak odhadnout, jak bude, a jak to zjistit přesně, vypátrala Verča v tomto dílu Wifiny.
Šikulové vás tentokrát vezmou do chemické laboratoře. A bude to bomba. Budeme k tomu ale potřebovat holící potřebu našich dědečků, kamenec. Ale použít můžeme i obyčejnou kuchyňskou sůl. Dále gumové rukavice, skořápku od vejce, lepidlo, potravinářské barvivo, dřevěnou špachtli, misku a horkou vodu. Podívejte se, jak si můžeme vyrobit krystaly, které vypadají jako polodrahokamy. A zkuste to taky a vyrobte si krásný a originální dárek.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.