04:10
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak koluje voda na naší planetě. K čemu nám slouží voda a je důležitá? Kolik vody se na Zemi nachází? Na tyto otázky si společně odpovíme. Také si na vodu zahrajeme, zkusíme se proměnit v kapičku vody a procestovat s ní celý její život.
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
V Čechách máme dlouhou sklářskou tradici. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak sklo vzniká a co všechno je potřeba k výrobě takové obyčejné skleničky, kterou máme všichni doma? Pojďme se na to podívat.
Pojďte se zaposlouchat do zvuků přírody. Skrývají v sobě tajemství místa, kde žijeme. Zvuky přírody jsou na naší krásné planetě Zemi od nepaměti. Zavřete oči a přeneste se třeba na lesní cestu po dešti.
Už jste někdy slyšeli slovo meteorologie? O předpovídání počasí už jste určitě slyšeli, ne? Samozřejmě ne vždy je taková předpověď do puntíku správná. Ovšem co za takovou předpovědí stojí, jakým způsobem vzniká, to už je panečku pořádná věda. Schválně se zkuste zamyslet, jaké všechny způsoby a pomůcky se dají využít při určování počasí.
Věděli jste, že v západních Čechách existuje místo, které působí jako z jiného světa? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Seznámení s vybranými přírodními zajímavostmi České republiky. Pasáž se tematicky zaměřuje na zvětrávání v krajině (na příkladu kamenného moře), pozůstatky dávné sopečné činnosti na území Čech (výrony sopečných plynů), na památná místa a stromy, ale i na jeleny a jejich paroží.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.