08:36
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
Zhlédněte rozhovor s autorkami knih pro děti „Jak děti přicházejí na svět“ a dívky „Co se od kamarádek nedozvíš“ o mezilidských vztazích, navazování známostí, lidském těle, jeho vývoji a tělesných změnách, o rozmnožování a sexu. Autorky popisují, proč a za jakých okolností knihy vznikly a co je jejich obsahem.
Rozhovor s panem doktorem Pitoňákem o sexuální orientaci, kdy se mladí sexuálně vyhraňují, jak toto oznámit svým blízkým, jaké očekávat reakce a jaká jsou statistická čísla sexuálních menšin.
Jaký je rozdíl mezi úžehem, úpalem a dehydratací, jak se tyto stavy přihodí a co dělat, když už je člověk těmito stavy těla postižen.
Pořad popisuje, jak a v jaké míře se v naší společnosti konzumuje alkohol, jak se k tomu staví celá naše společnost a co tělu konzumace alkoholu způsobuje. Jsou zde zachyceny rozhovory jak s běžnými konzumenty, tak i s vyléčenými alkoholiky.
Pořad popisuje, jak organizmu škodí plísně nejen na potravinách, ale i doma či na těle. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří měli problémy s plísněmi. Následují rozhovory s lékaři.
Co je to epidemie zvaná mor (černá smrt) a jak se projevuje. Dále pořad uvádí, jaké byly nejhorší pandemie na světě a kde se s morem můžeme setkat i v současné době.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.