06:21
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Pořad popisuje, jaká je průměrná výška, co je normální vývojový růst a co je nestandardní vývoj. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří měli problémy s výškou a jak se s tím vyrovnali. Následují rozhovory s lékaři, kteří popisují, jak se dají poruchy růstu léčit nebo ovlivňovat.
Pořad popisuje karcinom děložního čípku a jaké má příznaky. Dále říká, proč chodit pravidelně ke gynekologovi, jaké jsou formy prevence a jak se dá s touto nemocí bojovat a jak jí očkováním předcházet.
Většina lidí má podvědomě tendenci chřipku podceňovat. Chřipka je sice jednou z nejběžnějších, zároveň ale jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším, přestože je dostupná prevence ve formě očkování i léčba antivirotiky. Zimní vlny chřipkových epidemií přicházejí pravidelně a jednou za čas se objeví virus silnější, který způsobí až globální pandemii.
Pořad přibližuje, jak lidské tělo vnímá bolest, jak dochází k přenosu bolesti od místa poranění (vzruchu) přes míchu až do mozku. Ukazuje i pokus na zjištění prahu bolesti.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.