05:00
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Očerníme-li vajíčko pomocí svíčky a vložíme do vody, mastné saze začnou odpuzovat vodu. Vznikne tenká vzduchová vrstva a díky odrazu světla krásný optický jev. Dáme-li vajíčko na několik hodin do octa, jeho skořápka se zcela rozpustí. Když ho pak namočíme do roztoku obarveného fixou, bude krásně svítit. Uvidíte jednoduchý trik, jak se dá vajíčko vyfouknout. A jak vypadá vyfouknuté vajíčko po lázni v octu? Stavba vajíčka je natolik pevná, že ho v dlani nerozmáčknete, ale když si vezmete prstýnek, tak se to podaří.
Ukážeme si, že fyzika nejsou kouzla, i když to tak někdy může vypadat. Do květináče dáme nožík rybičku. Při pohledu z určitého úhlu není rybička vidět, jelikož mezi ní a očima je stěna květináče. Ale když do květináče nalijeme vodu, tak najednou rybičku uvidíme, protože světlo se na hladině vody láme. Jak je možné, že vidíme za roh?
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
Jeden z prvních optických mikroskopů sestrojil Anthony van Leeuwenhoek. Tyto mikroskopy dokázaly obraz zvětšit až 500x. Anthony van Leeuwenhoek poprvé uviděl krvinky a bakterie a stal se tak objevitelem mikroorganismů. Jak funguje optický mikroskop vám objasní Dr. Michael Londesborough v pořadu Lovci záhad.
Z čeho se skládá dalekohled a jak ho lze sestrojit? Každý dalekohled má dvě čočky, objektiv a okulár. A jaký je rozdíl mezi spojkou a rozptylkou? Jak si sestrojíte vlastní dalekohled?
Fyzik Eric Betzig obdržel v roce 2014 Nobelovu cenu za chemii. Pomocí 3D mikroskopu dokáže sledovat proteiny a jejich změny, které se podílejí na rozvoji Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Při pozorování buněk využívá fluorescenci.
Asi netušíte, jaké krásné obrazce můžeme vidět, podíváme-li se 3D mikroskopem na některé léky. Příroda umí vykouzlit neuvěřitelné množství tvarů a barev. Pokochejte se ukázkami zobrazení 3D mikroskopem těchto vám jistě známých léků: aspirin, cetebe, entizol, lucetan, panadol, paralen, pyridoxin a thiamin.
10 928
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.