03:17
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Očerníme-li vajíčko pomocí svíčky a vložíme do vody, mastné saze začnou odpuzovat vodu. Vznikne tenká vzduchová vrstva a díky odrazu světla krásný optický jev. Dáme-li vajíčko na několik hodin do octa, jeho skořápka se zcela rozpustí. Když ho pak namočíme do roztoku obarveného fixou, bude krásně svítit. Uvidíte jednoduchý trik, jak se dá vajíčko vyfouknout. A jak vypadá vyfouknuté vajíčko po lázni v octu? Stavba vajíčka je natolik pevná, že ho v dlani nerozmáčknete, ale když si vezmete prstýnek, tak se to podaří.
Ukážeme si, že fyzika nejsou kouzla, i když to tak někdy může vypadat. Do květináče dáme nožík rybičku. Při pohledu z určitého úhlu není rybička vidět, jelikož mezi ní a očima je stěna květináče. Ale když do květináče nalijeme vodu, tak najednou rybičku uvidíme, protože světlo se na hladině vody láme. Jak je možné, že vidíme za roh?
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
Jeden z prvních optických mikroskopů sestrojil Anthony van Leeuwenhoek. Tyto mikroskopy dokázaly obraz zvětšit až 500x. Anthony van Leeuwenhoek poprvé uviděl krvinky a bakterie a stal se tak objevitelem mikroorganismů. Jak funguje optický mikroskop vám objasní Dr. Michael Londesborough v pořadu Lovci záhad.
Jak funguje největší dalekohled u nás, který se nachází v Ondřejově? Jak o něj vědci pečují a co s ním pozorují? O co všechno bychom bez existence dalekohledu přišli?
Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.
Jaké jsou typy optických prostředí? Co dělají paprsky světla na jejich rozhraní? Jaké má světlo vlastnosti? Jakou vlnovou délku má viditelné světlo? Jakou rychlostí se šíří světlo ve vakuu? Čím je tvořeno optické prostředí? Jak je definovaný zákon odrazu? Na čem závisí barva povrchu látek? Pojďte si s námi vyzkoušet, co všechno víte a nevíte o světle.
Jaká je rychlost světla ve vakuu? Jaká je základní jednotka svítivosti? Z čeho je odvozen název kandela? Jak značíme rychlost světla? Co je to luminiscence? Co je to lux? Kdo zavedl myšlenku duality částic a vlnění? Kdy byl vyvinut první laser? Otestujte se v našem kvízu.
Ve světě internetových obchodů, bankovních převodů a rychlých počítačů jsou tajná data stále v ohrožení. Vědci se proto rozhodli pro přesnost informací a zabezpečení tajných dat využít kvantovou fyziku, konkrétně kvantovou kryptografii. Ta využívá základní částice světla a vlastnosti fotonů.
3D začíná vládnout světu zprostředkovanému obrazem – můžeme se takto proletět vesmírem a projet na Marsu. Michael nám však odhalí záhadu optických jevů pomocí soustavy zrcadel. Jejich objasnění umožní jen 3D obraz. Uvidí jej pouze diváci vybavení brýlemi, tak si je nezapomeňte opatřit!
Nahlédněte do vědy jménem fotografie. O tom, jak zachytit svět kolem sebe, snili už naši předkové. Jak fotografie funguje a jak se měnila a vyvíjela postupem času? Kdy přišla digitální fotografie? Co se skrývá pod tajemným názvem camera obscura? A jak si můžeme vyrobit domácí kameru ze skeneru? To vše se dozvíte od Michaela.
V oddělení optiky Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy vyrábí tým pracovníků optické prvky, které se užívají v astronomii, bezpečnostních systémech i v kosmickém výzkumu. Jelikož tu technici většinou pracují na vysoce specializovaných zakázkách v malých sériích, vyžaduje jejich činnost poměrně velký podíl ruční práce a velkou míru zručnosti. Kromě špičkové měřicí techniky se tu proto uplatní i stroje staré zhruba sto let.
Asi netušíte, jaké krásné obrazce můžeme vidět, podíváme-li se 3D mikroskopem na některé léky. Příroda umí vykouzlit neuvěřitelné množství tvarů a barev. Pokochejte se ukázkami zobrazení 3D mikroskopem těchto vám jistě známých léků: aspirin, cetebe, entizol, lucetan, panadol, paralen, pyridoxin a thiamin.
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.