06:07
Černá díra je vesmírný objekt s ohromující gravitační silou, která pohltí všechno v dosahu. Silná gravitace způsobuje takzvanou gravitační čočku. To znamená, že v blízkosti černé díry se ohýbá i světlo a my potom vidíme vesmírné objekty jinde, než ve skutečnosti jsou. Podívejte se, jak si lze doma vyrobit jednoduchý model černé díry.
05:00
Z čeho se skládá dalekohled a jak ho lze sestrojit? Každý dalekohled má dvě čočky, objektiv a okulár. A jaký je rozdíl mezi spojkou a rozptylkou? Jak si sestrojíte vlastní dalekohled?
01:49
Perpetuum mobile se lidé snažili vytvořit dlouhá staletí. Ale fyzika ukázala, že tento stroj není možné sestrojit. Zákon zachování energie říká, že energii není možné vytvořit, ani zničit, pouze ji přeměnit na jiný druh energie. Jak to funguje v praxi si ukážeme.
01:05
Ukážeme si, že fyzika nejsou kouzla, i když to tak někdy může vypadat. Do květináče dáme nožík rybičku. Při pohledu z určitého úhlu není rybička vidět, jelikož mezi ní a očima je stěna květináče. Ale když do květináče nalijeme vodu, tak najednou rybičku uvidíme, protože světlo se na hladině vody láme. Jak je možné, že vidíme za roh?
03:09
Michael Faraday popsal, jak spolu souvisí elektrický proud a magnetismus. Okolo každého vodiče, kterým prochází elektrický proud, se vytváří magnetické pole. Tohoto objevu využil k sestrojení prvního elektromotoru. Uskutečnil tedy první přeměnu elektrické energie na mechanickou a elektřina poprvé něco roztočila. Jak elektromotor funguje?
02:57
Co se stane s vajíčkem, když ho dáme do nádoby s vodou? Vajíčko klesne ke dnu, jelikož má větší hustotu než voda. Co se naopak stane, když vajíčko dáme do solného roztoku? Vajíčko v tomto případě plove, protože solný roztok má vyšší hustotu než vajíčko. Pokud k solnému roztoku přidáme vodu, vajíčko se bude vznášet, protože tento roztok má stejnou hustotu jako vajíčko.
02:12
Astronom Jan Píšala vysvětluje, proč je pro nás Slunce důležité a proč na jiných planetách Sluneční soustavy neexistuje život.
01:05
Pasáž vysvětluje využití elektromagnetických vln v medicíně, zejména pro diagnostiku.
02:39
Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?
02:08
Pořad jednoduše a stručně vysvětluje princip činnosti mikrovlnné trouby.
02:25
Demonstrace pohybových vlastností tuhého a netuhého tělesa na příkladu vařeného a syrového vejce.
01:58
Krátká demonstrace působení odstředivé síly na těleso.