06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Současný český spisovatel Jaroslav Rudiš nás vezme na vycházku po Lomnici nad Popelkou, ve které prožil dětství a do které se i dnes velmi rád vrací. Společně se podíváme např. do místního kina, pivovaru, na hřbitov nebo na nádraží, jež se stalo inspiračním zdrojem pro Rudišovu komiksovou trilogii Alois Nebel.
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Pasáž pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy představuje knihu Opilec s buclatýma rukama, pro kterou autoři a badatelé Jaroslav Šerák a Jomar Hønsi vydolovali z různých zdrojů všechny básně, jejichž autorem či spoluautorem je Jaroslav Hašek, a představili tak poprvé v historii ucelenou sbírku všech Haškových básní, které se dosud podařilo nalézt v různých dokumentech a publikacích. Celá sbírka je doplněna bohatými edičními poznámkami, zajímavými črtami z Haškova života, vysvětlivkami a unikátními fotografiemi z literárních a pozůstalostních archivních fondů.
Pasáž ukazuje důležitou roli divadla v době národního obrození. Hlavní postava, jejíž předlohou byl skutečný národní buditel spisovatel František Vladislav Hek, srovnává dvě důležité pražské divadelní scény: vlasteneckou Boudu a prestižní Nosticovo (později Stavovské) divadlo.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.