02:05
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Karel Čapek po uvedení Bílé nemoci čelil útokům v novinách i anonymním dopisům. Kontroverzní názory obsažené v jeho hře vzbudily debatu o pacifismu v době národního ohrožení i o povaze nacionalismu. Až zarážející aktuálnost Bílé nemoci vyvolává otázku, zda se dokážeme ze své minulosti poučit…
V roce 2020 uplynulo 130 let od narození Karla Čapka. Ukázka se zabývá otázkou aktuálnosti jeho textů a prezentuje některé spisovatelovy názory. Čapkovým odkazem nás provází Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.
Prostřednictvím Olgy Scheinpflugové se v cyklu Malá noční povídka podíváme do pracovny Karla Čapka v domě bratří Čapků na pražských Vinohradech.
Historie české kuchyně je neodmyslitelně spjata se jménem Magdaleny Dobromily Rettigové. Čím si její Domácí kuchařka získala takovou oblibu? A nabídla v ní autorka nový koncept vaření, nebo jen shrnula starší poznatky? Proč zrovna ona se svým dílem vstoupila do dějin? O tom diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Sugestivní svědectví o době po převratu v roce 1948, svém životě, názorech a postojích podal v poznámkách a deníkových záznamech český básník, prozaik, esejista a překladatel z ruštiny a angličtiny Jan Zábrana. Základem dokumentárního snímku Jistota nejhoršího se staly Deníky z jeho pozůstalosti představující jedno z nejvýznamnějších a nejpalčivějších svědectví o životě v tísnivých podmínkách minulého režimu.
Film Záhořanský hon vznikl roku 1968 podle stejnojmenné knižní předlohy od Aloise Jiráska z roku 1888. Vybraná pasáž pochází z téměř samotného konce, kdy na panství již přijel pan hrabě na plánovaný hon a postupně se bortí pletichaření pana vrchního.
Roman Krištof je český básník, publicista a výzkumník. V cyklu Jedna báseň předčítá ze své sbírky Střelné básně, které jsou jeho debutem.
Známý text Jiřího Ortena "Píši vám, Karino, a nevím, zda jste živa, zda nejste nyní tam, kde se už netoužívá..." v úpravě textaře Pavla Šruta a podání Luboše Pospíšila v pořadu Písně českých básníků. Hudbu složil Bohumil Zatloukal.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 3. ročníku vyhledávání informací v textu. V této lekci se zaměříme také na lidské vlastnosti. V úvodu nám pomůže hra s písmeny našeho jména i vyvozování vlastností podle obrázku.
Pohádka O kravičce Bukole, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o Jónovi, který se jednou vrátí z pastvy bez kravky Bukoly. Vydá se ji tedy hledat. Protože rozumí řeči zvířat, podaří se mu kravku nalézt v zajetí zlé obryně. Dokáže však obryni porazit a vrátit se s Bukolou domů? Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Znáte pohádku o princi Bajajovi, který bojoval se sedmihlavým drakem? Poslechněte si, jak ji dal do veršů básník Jiří Žáček. Jak to dopadlo s Bajajou, drakem a princeznou?
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.