06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Spisovatel a malíř Adalbert Stifter patří neoddělitelně k té části historie, kterou máme společnou s Němci, nebo přesněji s Rakušany. Psal německy, psal s úctou k české historii a sám sebe považoval za zemského patriota. Video představuje vrcholné období Stifterovy umělecké činnosti a zasazuje jej do kontextu dobové Šumavy i celé habsburské monarchie.
Není asi slavnějšího policejního konfidenta v českých dějinách než spisovatele Karla Sabiny. Pod krycím jménem Roman udával známé postavy české kultury 19. století, např. Jana Nerudu, Boženu Němcovou, Josefa Václava Friče, Františka Palackého. Podívejte se na diskusi historiků proloženou televizní inscenací o tzv. národním soudu nad Sabinou.
Pasáž pořadu Knižní svět představuje originální humoristickou novelu Blanky Solařové-Calibaby Sousedka ze Skalistých hor. Její jadrná groteska má podobu hutného deníku.
Spisovatel Arnošt Lustig hovoří o tom, proč začal psát o době, kterou strávil v koncentračním táboře. Co má podle něj spisovatel společného s truhlářem? Podívejte se.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.