06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Autorská literární cesta Boženy Němcové začíná poezií. Po úspěchu básně Ženám českým napsala i další básně. V ukázce z druhého dílu minisérie Božena zazní básně Moje vlast a Hvězda má.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Po návratu z Brixenu měl Havlíček zakázaný pobyt v Praze. Povolen mu byl až v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že je nevyléčitelně nemocný. Krátká ukázka z minisérie Božena zaznamenává setkání jeho setkání s Boženou Němcovou. I zde byl Havlíček pod neustálým policejním dohledem.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Do dějin české detektivky se výrazně zapsal Josef Škvorecký svými Hříchy pro pátera Knoxe. Barová zpěvačka Eva Adamová aneb amatérská detektivka pomáhá řešit zapeklité případy, které Škvorecký využívá k upozornění na základní pravidla detektivního žánru. Dílo představuje literární kritik Pavel Mandys.
Vybraná pasáž pochází z televizního zpracování jedné z Nerudových Povídek malostranských (původní název povídky z roku 1875 je Pan Ryšánek a pan Schlegl). Pan Ryšánek se po 25 letech vrací na Malou Stranu, s sebou si ale přináší i s nenávist k bývalému příteli panu Schleglovi. Ten podle něj napsal lživý dopis slečně, jíž se pan Ryšánek dvořil, udal ho a dotyčnou si vzal. Vybraná pasáž zachycuje rozuzlení děje, kdy se znovu spřátelí oba hrdinové, navíc poskytuje obraz tehdejšího života na Malé Straně.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem O rodičích a dětech od Emila Hakla. Hakl předčítá pasáže z knihy a komentuje okolnosti jejího vzniku. Mluví také o obsahu a názvu knihy.
Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Jaroslava Foglara. Slovy Jaroslava Foglara: "Rozhodl jsem se - i když můj chlapecký čas již dávno prchl - zůstat v něm navždy." Statisíce čtenářů jsou mu za to vděční. Díky jeho dobrodružným příběhům o chlapcích na prahu dospívání se společně s ním můžete přenést na skautské tábory, do kluboven nebo do ulic Prahy. Víte, že je také autorem "bobříků"? Jaký Jaroslav Foglar byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.