06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Autorská literární cesta Boženy Němcové začíná poezií. Po úspěchu básně Ženám českým napsala i další básně. V ukázce z druhého dílu minisérie Božena zazní básně Moje vlast a Hvězda má.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Po návratu z Brixenu měl Havlíček zakázaný pobyt v Praze. Povolen mu byl až v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že je nevyléčitelně nemocný. Krátká ukázka z minisérie Božena zaznamenává setkání jeho setkání s Boženou Němcovou. I zde byl Havlíček pod neustálým policejním dohledem.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Zítra to spustíme ve školách byl název projektu, v němž si žáci 22 škol měli hrou Václava Havla připomenout výročí vzniku Československa. Nastudovali inscenaci a ti nejlepší ji zahráli v Divadle v Dlouhé. Hra Zítra to spustíme je příběhem o vzniku republiky. Vybraná pasáž obsahuje jak ukázky ze žákovských představení, tak i dobové záběry původní hry. Vznik hry samotné a představení, která proběhla v Brně roce 1988 ještě před cenzurním zásahem, komentuje dramaturg Petr Oslzlý. Video je doplněno i o dobové záběry Václava Havla.
Překladatel a básník, držitel Ceny Jiřího Ortena a německé Ceny Huberta Burdy Petr Borkovec v pořadu Jedna báseň – autoři čtou.
Literární tvorba spisovatele a historika Zikmunda Wintera zůstává dodnes pozoruhodnou zejména svým důrazem na historickou tematiku, která byla založená na široké pramenné základně. Kterým tématům se Winter věnoval ve své literární činnosti? To objasní historici a literární vědci v pořadu Historie.cs.
Pohádka o poštovních skřítcích, kteří hrají s dopisy mariáš, a o pošťákovi Kolbabovi, který se rozhodl najít slečnu Marii kvůli dopisu bez jména a adresy. Jak se hraje s dopisy mariáš? Jak skřítci panu Kolbabovi pomohli? A jak našel slečnu Marii? Dozvíte se z vyprávění Karla a Josefa Čapkových! Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.