06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
V reportáži o současné literatuře s homosexuální tematikou je zpovídán Jan Folný, autor sbírky povídek Buzíčci z roku 2013. Dále se k problematice queer literatury vyjadřuje literární historik a kritik Martin C. Putna.
Hrou Zásek se poprvé v pozici režiséra v Dejvickém divadle objevil herec Ivan Trojan. Jak ale zjistíme ve videu, na počátku inscenace byl pouhý nápad na téma, celý text hry vznikl až z improvizací herců během zkoušek. Podívejme se na průběh vzniku představení i na ukázky z něj.
Němcová je vnímána jako velká česká vlastenka. Kde je původ jejího vlastenectví? Jak se dostala do vlastenecké společnosti v Praze a jak ji tato společnost přijala? Odpovědi najdete ve videu...
Vybraná pasáž pochází z televizního zpracování jedné z Nerudových Povídek malostranských (původní název povídky z roku 1875 je Pan Ryšánek a pan Schlegl). Pan Ryšánek se po 25 letech vrací na Malou Stranu, s sebou si ale přináší i s nenávist k bývalému příteli panu Schleglovi. Ten podle něj napsal lživý dopis slečně, jíž se pan Ryšánek dvořil, udal ho a dotyčnou si vzal. Vybraná pasáž zachycuje rozuzlení děje, kdy se znovu spřátelí oba hrdinové, navíc poskytuje obraz tehdejšího života na Malé Straně.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.