01:37
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
První dálnice na světě vznikla již v roce 1924 v Itálii. Autům tak nepřekáželi chodci, provoz byl rychlejší. U nás je nejstarší a zároveň nejdelší dálnicí D1 a její historie sahá až do třicátých let minulého století. Byly to tehdy pouze plány, postavena byla mnohem později. Seznámíme se také s přístrojem, který se používá při vyměřování stavby.
Jezdíte vlakem na výlety a chtěli byste se dozvědět, jaký je postup při výrobě lokomotivy a jaký materiál je k tomu potřeba? Napadlo vás někdy, kolik lidí se do výroby musí zapojit a jak dlouho výroba trvá? Vydejte se s Matějem za odborníkem na lokomotivy!
Pasáž popisuje situaci v českém pohraničí v roce 1918, kdy německé obyvatelstvo protestovalo proti připojení Sudet k samostatnému Československu.
V mnoha obcích naší republiky dodnes nacházíme pomníky padlých z první světové války. Často obsahují řadu jmen a připomínají oběti z té které obce. Své padlé v první světové válce měli také čeští Němci, žijící převážně v pohraničních obcích. I oni si pomníky připomínali své padlé. S událostmi druhé světové války a následným odsunem mnoho těchto pomníků osiřelo či úplně zmizelo. Podívejte se na některé z nich v severních Čechách.
Jak se po roce 1989 vypořádat s komunistickou minulostí? A máme ji dnes vyřešenou? V souvislosti s touto otázkou se stal ikonický i projev Petra Pitharta z ledna 1990, v němž varoval před programovým vyloučením všech členů komunistické strany z veřejného života. Nyní své stanovisko po třiceti letech s dalšími historiky komentuje v pořadu Historie.cs.
Jednou z méně známých kapitol protektorátních dějin je existence vojenské jednotky. Vládní vojsko bylo vytvořeno brzy po začátku existence protektorátu Čechy a Morava ze dvou důvodů. Jednak zbýval ještě půlrok do začátku druhé světové války a nacisté chtěli vytvořit iluzi, že obsazené území má nějakou svébytnost. Zároveň bylo potřeba umístit některé příslušníky zrušené československé armády, kteří by jinak mohli posílit domácí odbojové skupiny. Podívejte se na stručné dějiny vládního vojska z pohledu historiků v pořadu Historie.cs.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.