02:10
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Prvotní čtenářské zkušenosti Boženy Němcové byly spjaty s německou literaturou, kterou obdivovala. Ukázka z minisérie Božena je jakýmsi uvedením do čtenářského světa mladé Barbory, která předčítá pasáž z Goethova Utrpení mladého Werthera.
Chcete se dozvědět, co vedlo Boženu Němcovou k napsání známé knihy Babička? Co je v její knize podle skutečných vzpomínek malé Barunky a co je smyšlené? Dozvíte se, proč se se svým mužem Josefem Němcem stále stěhovali, jak se Božena stala spisovatelkou a jestli sláva a uznání přináší také bohatství.
V devatenáctém století hledali obrozenci, literáti i někteří čeští politikové alternativní národní program k naší existenci v habsburském Rakousku. Začali snít o slovanském bratrství a nechali se unést zidealizovanou představou o Rusku. Po několika cestách literátů (Karel Havlíček Borovský, František Palacký) a politiků (František Ladislav Rieger) do Moskvy a Petrohradu dostaly jejich představy o ideálních slovanských vztazích povážlivé trhliny. O romantismu, slovanství, rusofilství a vlivu Ruska na pozdější formování československého státu debatují společně s moderátorem rusista Libor Dvořák, literární historik Martin C. Putna a historik Vratislav Doubek.
Český literární historik a kritik, pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna v pasáži hovoří o protestech proti prezidentu Zemanovi na konci roku 2014, zejména v souvislosti s výročím 17. listopadu. Putna Miloše Zemana silně kritizoval již během prezidentské kampaně v únoru 2013 i bezprostředně po volbě hlavně za jeho proruské aktivity. Veřejně vyzýval politiky k jeho odvolání.
V řecké Soluni žil celý svůj život pan Čížek, jenž se rozhodl překládat známé české autory a hlavně básníky 20. století. Za svůj přínos a šíření české kultury v zahraničí získal Cenu Jana Masaryka. Překládání z češtiny do řečtiny shledával jako náročné nejen z jazykového hlediska, protože oba jazyky jsou velmi odlišné, ale i z kulturního, protože mezi námi a Řeky jsou diametrální odlišnosti. Překládá také do italštiny, v Itálii se v roce 1922 českým rodičům také narodil. Český jazyk a literatura byly jeho celoživotní vášní. Poslechněte si vyprávění tohoto polyglota o milované práci a vášni.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.