02:10
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Autorská literární cesta Boženy Němcové začíná poezií. Po úspěchu básně Ženám českým napsala i další básně. V ukázce z druhého dílu minisérie Božena zazní básně Moje vlast a Hvězda má.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Po návratu z Brixenu měl Havlíček zakázaný pobyt v Praze. Povolen mu byl až v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že je nevyléčitelně nemocný. Krátká ukázka z minisérie Božena zaznamenává setkání jeho setkání s Boženou Němcovou. I zde byl Havlíček pod neustálým policejním dohledem.
Prvotní čtenářské zkušenosti Boženy Němcové byly spjaty s německou literaturou, kterou obdivovala. Ukázka z minisérie Božena je jakýmsi uvedením do čtenářského světa mladé Barbory, která předčítá pasáž z Goethova Utrpení mladého Werthera.
Hluboká citlivost vůči blízkým i vzdáleným, vůči světu kolem nás. Deníkové zápisky, které zkoumají pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem nebo pochmurná inventura lidské existence? Spolek Litera uděluje každý rok ceny za nejzajímavější literární počiny celkem v devíti kategoriích. Jaké tři knihy v kategorii poezie se v roce 2024 probojovaly do nominací?
Pojďme se společně podívat na historii Večerníčku o dvou králících z klobouku. Tyto večerníčky začal natáčet režisér Václav Bedřich. Bob a Bobek se v roce 2015 stali maskoty mistrovství světa v ledním hokeji pořádaném v Čechách.
Zhlédněte rozhovor nejen o českém jazyce s Karlem Šiktancem, básníkem, autorem pohádek pro děti, textařem a scenáristou, který působil také jako novinář a překladatel, v pořadu Kultura+ z roku 2018 při příležitosti vydání autorovy nové básnické sbírky Ubírati se. Čím se ve své sbírce zabývá?
Divadelní adaptace románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi, zásadního díla českého realismu zobrazujícího fiktivní moravskou vesničku Habrůvku s jejími zvyky, tradicemi, obyčeji i zábavou od podzimu do léta jednoho roku v posledním desetiletí 19. století, se po "modernizovaném uvedení" v Národním divadle, Divadle na Fidlovačce a Národním divadle moravskoslezském objevila také v repertoáru Divadla pod Palmovkou v režii Michala Langa.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.