02:01
Věděli jste, co všechno dokáže ulovit vydra říční? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Proč jsou ledňáčci tak pestře zbarveni? Jak se seznamují a jak probíhají jejich námluvy a hnízdění? Ledňáčci jsou potravní specialisté, mají proto přísná kritéria na velikost svého teritoria. Vůči soukmenovcům jsou proto značně agresivní.
Život komára není ale vůbec jednoduchý. Ve všech svých vývojových stadiích má kolem sebe řadu přirozených nepřátel, a tak se mnoho z těch, kteří se někde ve vodní tůni narodili, dospělosti nedočká. Tvoří tedy významnou součást potravního řetězce a jeho existence tak dostává důležitý smysl.
Na našem území ze zdárně rozmnožují druhy živočichů, které se sem dostali vlivem člověka. Proč jsou pro přirozený biotop ohrožením? Čím škodí přírodě nutrie nebo hlaváč černoústý?
Garrulus glandarius je latinský název pro sojku obecnou. Říká se jí také strážce lesa. Je to sestřenka vrány, krkavce nebo straky. Žije v lese nebo v okolí lidských obydlí. Věděli jste, že je jedním z našich nejchytřejších ptáků? V Terčině zvířecím světě se v reportáži „Domácí divočina“ dozvíte více.
V lesích nedaleko Toužimi jsou rybníky, o které se dlouho nikdo nestaral. Díky tomu se tam nyní vyskytují vzácné druhy živočichů. Jaké? Na to se podívejte ve videu.
Mohelenská hadcová step leží na dohled od jaderné elektrárny Dukovany. Hadec je hornina, která výborně akumuluje teplo, proto jsou skály v létě až od 20 stupňů teplejší než okolí. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Střevíčník pantoflíček je jedna z nekrásnějších českých orchidejí, roste nedaleko Jindřichova u Olomouce. Ke svému růstu potřebuje dobře prosvětlený les a zásaditou půdu bohatou na vápník. Hmyz láká na svůj krásný květ. Někteří botanikové ho považují za nejkrásnější rostlinu vůbec. Největší nebezpečí pro tuto nádhernou rostlinu dnes představuje hlavně změna hospodaření v lesích. Dnes ho najdeme na 80 místech v České republice.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku něco nového o České republice. Uvědomme si, že se ČR nachází v mírném podnebném pásu. Prozkoumejme povrch ČR. Navštivme města, řeky a pohoří. A objevme chráněné druhy živočichů žijících na našem území.
Věděli jste, jak loví larva mravkolva mravence? Dravé larvy mravkolva vytvářejí v písku nálevkovité pasti, do kterých chytají svou kořist – mravence. Ti z této důmyslné pasti nemají šanci uniknout. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Plešné jezero je geologickým památníkem doby ledové. Před 20 tisíci lety ležela hranice sněhu a ledu mnohem níž než dnes. Jeden z ledovců byl i na svahu hory Plechý, masa ledu stékala do údolí a přitom hloubila prostor pro budoucí jezero. Pak se oteplilo, ledovce roztály a dnes je tu jezero s unikátní živou přírodou. Vyskytují se tu vzácné a ohrožené druhy rostlin. Území je zpřístupněno po zážitkové trase.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.