04:08
Toulavá kamera nás zavede do Českého ráje, který patří mezi turisty k nejnavštěvovanějším lokalitám naší země. Možná ale nevíte, že před necelými sto lety nechybělo málo a celá oblast plná skal a vyhlídek mohla být pro běžné občany nepřístupná. Jedno ze zdejších nejromantičtějších míst – Mariánskou vyhlídku mine málokterý návštěvník. Jako na dlani z ní před sebou máte zříceninu hradu Trosky a Hruboskalské kamenné město i se zámkem, který býval sídlem majitelů zdejšího panství.
Toulavá kamera nám představí horu Poledník, která se tyčí do výšky 1315 metrů nad mořem nedaleko obce Prášily. Mezi ostatními šumavskými obry ji poznáte snadno. Její dominantou je totiž nepřehlédnutelná sedmatřicetimetrová věž. Dnes Poledník nabízí krásné výhledy, ale za minulého režimu bylo důležitější, že se nachází kousek od státní hranice s Německem a směrem k ní mu v cestě nestojí žádná jiná podobně vysoká hora.
Toulavá kamera nám v tomto díle představí Jurkovičovu rozhlednu. Snad všichni milovníci Beskyd znají malebné stavby, jejichž autorem je architekt slovenského původu Dušan Jurkovič. Maměnka i Libušín jsou legendami nejen na Pustevnách. Od rozhledny se vydáme po naučné stezce do okolní krásné přírody.
Wifina nám v tomto díle rozšíří náš rozhled. Příběh Petřínské rozhledny v Praze je příběhem nadšení a odhodlání, a tak by byla škoda ho neznat. Víc vám o zázraku techniky 19. století poví Matěj.
Na našem území ze zdárně rozmnožují druhy živočichů, které se sem dostali vlivem člověka. Proč jsou pro přirozený biotop ohrožením? Čím škodí přírodě nutrie nebo hlaváč černoústý?
Suťová pole a kamenná moře krkonošských hřbetů najdete na Luční hoře. A pak až ve Skandinávii nebo na Uralu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video o stále činné italské sopce. Etna je největší evropská činná sopka, která oficiálně měří 3350 metrů, i když její výška se stále mění. Tato sopka má několik kráterů, ze kterých vyvěrá láva a horké plyny. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Co je tak zajímavého na turistice? Není to jen chození přírodou? Není, je to činnost, která spojuje lidi a přináší do života mnoho krásného. Čím jsme v Česku, pokud jde o turistiku, výjimeční a co jsme dali světu unikátního? Pojďme se to dozvědět v dnešním díle pořadu "My se máme".
Věděli jste, že České republice se oficiálně také může říkat jen Česko? Jaká jiná jména měla naše země v průběhu své existence? Kdy jsme se z knížectví stali královstvím? A kdo zavedl název Koruna česká? Podívejte se na video a vše se dozvíte.
Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se starat o zeleň. Tento způsob údržby zeleně je navíc ekologický a pomáhá samotné přírodě. Víte, že stáda ovcí můžete potkat i ve městech, třeba v Praze? Proč je pastva pro přírodu dobrá a kde všude můžete stáda ovcí či koz potkat, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na video o nejstarší dochované kresbě v Čechách. Podle odhadů archeologů vznikla před 7 000 lety. Kresba se nachází v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Vypadá jako černé čáry na mohutném kameni, kterému se právě proto přezdívá mozek.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.