Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Děti dokážou na internetu najít informace pro ně velmi užitečné, ale i takové, na které vzhledem ke svému věku nejsou ještě zralé. Proto mohou rodiče, učitelé nebo vychovatelé použít nástroje k omezení přístupu na některé internetové stránky. Nemělo by ale zůstat u pouhých zákazů. Měli byste být schopni dětem vysvětlit, proč jim zakazujete používat určité aplikace a weby.
V péči o zdraví nám mohou pomoci různé služby, souhrnně nazývané jako eHealth. V některém případě nám mohou i zachránit život. Naše zdravotní dokumentace je totiž záchranářům k dispozici a oni tak mohou v předstihu informovat nemocnici o našich problémech.
Listuješ na internetu a občas si připadáš, jako by tě někdo sledoval? Reklamní server o tobě dokáže zjistit spoustu informací. A jak je to možné? Určitě už na tebe někde na internetu vykouklo slovo cookies. V tomhle případě to sušenka opravdu nebyla. A co tedy? Vydej se do Datové Lhoty a uvidíš!
V roce 2016 pan Radoslav Banga při udílení cen Český slavík na protest proti umístění skupiny Ortel nejprve odešel ze sálu a později na svém facebookovém profilu vysvětlil své nesouhlasné stanovisko. V reakci na to mu mnozí uživatelé sociální sítě začali rasisticky nadávat a vyhrožovat. Video hodnotí výsledek soudního řízení s jedním z nich, panem Pavlem Pencákem. Je správné, že mohou být lidé souzeni za své příspěvky na sociálních sítích? Nebo se jedná o nepřípustné zasahování do svobody slova?
Cílem algoritmů používaných na internetu je vědět, co klientům nabízet. Z našich digitálních stop lze vyčíst mnohé a využít či zneužít tato data k tvorbě obsahu cíleného na konkrétní uživatele. Podívejte se sami.
Porovnáním vzhledu kukaččích vajec dovedou vědci spolehlivě určit, která samice je snesla. Mohou tak pomoci získat informace o hnízdních parazitech, o kterých se toho stále mnoho neví. Nově mohou k identifikaci rodičovství využít program používající strojové učení. Jedná se o výsledek česko-britského vědeckého projektu.
Válku vedenou prostřednictvím informací a dat nazýváme informační. Podstatou takové války je manipulace veřejným míněním a ovlivňování samotných jednotlivců pro prosazení politických, ekonomických, hospodářských či jiných zájmů. Cílem je narušit hodnoty „protivníka“ a využít je ve svůj prospěch.
Midjourney je nástroj umělé inteligence, který vytváří obrázky na základě vašeho podrobného popisu. Čím dokonaleji popíšete vaši představu, tím dokonalejší bude vygenerovaný obrázek. Podívejte se, jak na to.
Tématem pořadu je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání – správní orgán zřízený zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Je to místo, kde si na televizní vysílání mohou občané stěžovat.
Masmédia neboli masová média jsou sdělovací prostředky, které oslovují velké množství příjemců. Řadí se mezi ně televize, noviny, rozhlas a internet. Informace, které jsou v nich uveřejněné, je potřeba vždy dobře ověřit z více zdrojů. Bulváru, dezinformacím a fake news člověk snadno naletí. Své o tom ví Sára a její rodina. Co je pravdy na tom, že v jejich městě řádí obří krvelačný králík?
Denní tisk patří mezi masová média. Pasáž vysvětluje, proč noviny čteme – přináší totiž aktuální informace.
Šíření konspiračních teorií pomocí hoaxů je zvláště oblíbené. Znáte nějaké příklady? Kdo a proč šíří hoaxy? A proč jim lidé věří, ať už jsou sebešílenější?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.