Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Data i počítačové programy se skládají z nul a jedniček a lze je jednoduše zkopírovat: stačí totiž zkopírovat nuly a jedničky. Spuštěné programy se nachází v paměti RAM neboli operační paměti. Paměť RAM potřebuje ke svému fungování elektřinu, zatímco na disku nebo paměťové kartě mohou data zůstat i bez elektřiny. Mnoho zařízení kolem nás obsahuje skryté počítače, třeba auta nebo chytré ledničky.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Válku vedenou prostřednictvím informací a dat nazýváme informační. Podstatou takové války je manipulace veřejným míněním a ovlivňování samotných jednotlivců pro prosazení politických, ekonomických, hospodářských či jiných zájmů. Cílem je narušit hodnoty „protivníka“ a využít je ve svůj prospěch.
Umělá inteligence byla nasazena proti kůrovci, kdy dokáže detekovat ohnisko napadení. V případě potřeby umí odstranit z fotografie mraky a získat tak informace, které by jinak byly nečitelné. Algoritmy AI umí také s vysokou úspěšností predikovat počasí na základě analýzy satelitních snímků. Podívejte se jak.
Rudolf Vrba a Alfred Wetzler byli slovenští Židé, kterým se v dubnu 1944 povedlo uprchnout z vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Birkenau. V Žilině sepsali zprávu, v níž vylíčili pravdu o transportech a o skutečném fungování koncentračního tábora – tedy vše, co se nacisté snažili udržet v tajnosti. Věřili, že tím, že informují světovou veřejnost o nacistických zločinech páchaných na Židech, dokážou zabránit v dalších tragických událostech. To se však bohužel nepodařilo.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Dokument dává nahlédnout do privátní sféry jednoho z nejvýraznějších intelektuálů soudobého Česka, kněze a vysokoškolského pedagoga Tomáše Halíka. V roce 2014 se stal nositelem prestižní Templetonovy ceny. Ve filmu se ponoříme do hlubin lidského myšlení a cítění a prostřednictvím této významné osobnosti budeme hledat pravdu a smysl života i v nelehkých dobách naší historie.
Obalový design je klíčovým prvkem vizuální komunikace značky, který má za úkol zaujmout zákazníka a posílit její identitu. Kvalitní obalový design kombinuje estetiku, funkčnost a originalitu. Využívá barvy, tvary, materiály a grafické prvky, které vytvářejí jedinečný vzhled produktu a komunikují hodnoty značky. Obal je často prvním kontaktem zákazníka s produktem, a proto musí být nejen vizuálně přitažlivý, ale i praktický a informativní.
Současní designéři popisují, jaké jsou možnosti působení na mezinárodní scéně. Martin Landsberger Pospíšil ve svém vyprávění popisuje své začátky v oboru digitálního designu, který se na konci 90. let teprve formoval. Díky svému kreativnímu přístupu a znalostem technologií se brzy stal vyhledávaným designérem. V roce 2000 založil ve Zlíně digitální agenturu Madeo, která navázala spolupráci s významnými zahraničními klienty.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Heslo, které je silně spojené s Václavem Havlem a se sametovou revolucí v roce 1989. Ve své době mělo skutečný obsah a sílu, stála za ním silná osobnost a většina lidí ho brala se vší vážností. V posledním půldesetiletí je tomu jinak. Vznešenost věty vyprchala a často je spíš předmětem posměchu. V určitém okruhu lidí a zvláště v mediálním prostoru slouží slovo „pravdoláskař“ dokonce jako nadávka. Co se stalo s revolučními hodnotami?
Vydejte se s námi na exkurzi do Československé televize od doby jejího vzniku, tedy roku 1953 až do konce totality v roce 1989. Jaká byla její role v totalitním systému? Propagovat Komunistickou stranu a šířit takové myšlenky, které upevňovaly její moc. Kolik programů a televizních stanic občanům KSČ dovolila? Je Česká televize v podstatě pokračovatelem Československé televize?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.