09:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Kupec Sámo úspěšně vede Slovany v boji proti Avarům a poté zakládá slavnou Sámovu říši. Později však musí čelit vojsku franského krále Dagoberta.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Pranostika říká, že svatý Martin přijíždí na bílém koni. Pro naše předky byl jeho svátek důležitým dnem, který byl náležitě oslavován. Jméno tohoto patrona nese nejen velké množství mužů, ale i stovky kostelů, klášterů a míst po celém světě. Stal se nejen patronem například vojáků, zbrojířů, hoteliérů, cestujících, ale i hus. Jaký ale doopravdy byl tento syn římského důstojníka, který se narodil v Panonii a v jehož žilách kolovala keltská krev?
Historie chebského hradu spadá až do 9. století, kdy na jeho území bylo slovanské hradiště. Když území připadlo v roce 1165 císaři Fridrichu Barbarossovi, nechal na ostrohu postavit románskou falc, z níž se do dnešních časů mnoho nedochovalo. Nejvýznamnější částí je bezesporu unikátní dvoupatrová kaple.
Citace ze Zbraslavské kroniky o nástupu Lucemburků na český trůn, včetně stručného výkladu tohoto díla.
Pořad se věnuje vztahu Karla IV. k víře. Ukazuje ho jako velmi zbožného člověka, který za nejvyšší moc na Zemi považoval Ježíše Krista. Vycházel přitom z odkazu sv. Václava a sv. Augustina.
Florencii zažila v době renesance tři století, kdy přitahovala špičkové malíře, sochaře a architekty, kteří díky bohatým mecenášům vytvořili nesmrtelná díla. Michelangello, Donatello, Botticelli, Brunelleschi a Leonardo da Vinci jsou ti nejznámější. Nejslavnější obraz všech dob, Mona Lisa, právě zde spatřil světlo světa. Před sedmi sty lety zde žil Dante Alighieri, jehož Božská komedie patří dodnes mezi skvosty světové literatury. Niccolo Machiavelli se ve Florencii inspiroval k napsání svého Vladaře. K návštěvě nebude stačit ani týden!
Gotika, umělecký sloh, který vznikl ve 12. století, do českých zemí dorazil s nemalým zpožděním. Zároveň gotika nepronikla do všech koutů Evropy a mnohdy se přizpůsobila místním poměrům. Samo pojmenování slohu jako gotika je však pozdější, pokud byla ve své kolébce, ve Francii, byla označována jako tzv. lomený sloh.
Dřevěný kostel ve Velké Lhotě na Valašsku je unikátní stavbou, která se dochovala ve své původní podobě do dnešních dnů. Stavba vznikla po vydání tolerančního patentu Josefa II., ale přesto nemohla mít věž ani zvon. Podívejte se na stručný medailon kostela, v němž na konci 19. století dvacet let působil jako farář autor Broučků Jan Karafiát.
První památkový zákon u nás vznikl v 50. letech 20. století. Už od středověku vznikaly různé seznamy památek, které by neměly být zničeny, ale zachovány pro budoucí generace. U nás vyvolala velkou diskuzi asanace pražského židovského města na konci 19. století. Oficiálně se památky začaly chránit až v 50. letech, kdy je komunistický režim překvapivě nezboural. Excesem ovšem bylo zbourání středověkého města Most kvůli těžbě hnědého uhlí. I dnes se vedou spory o budoucnosti a ochraně památek zejména ze 60. a 70. let 20. století.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.