09:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje osudy prvních dvou světců z doby Přemyslovců – Václava a Vojtěcha. Jsou zde také zmíněny předpoklady, které musí být dodrženy, aby se člověk mohl stát světcem.
Gotika, umělecký sloh, který vznikl ve 12. století, do českých zemí dorazil s nemalým zpožděním. Zároveň gotika nepronikla do všech koutů Evropy a mnohdy se přizpůsobila místním poměrům. Samo pojmenování slohu jako gotika je však pozdější, pokud byla ve své kolébce, ve Francii, byla označována jako tzv. lomený sloh.
"Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh." Tak znějí verše básníka Jana Skácela. Odkazuje v nich k tajuplnému místu, totiž ke klášteru Rosa coeli v Dolních Kounicích. Jedná se o vůbec první ženský (premonstrátský) klášter na Moravě. Spolu s hercem Josefem Poláškem zjistíme, jaký význam dříve klášter měl a které události ovlivnily jeho nynější podobu.
Anežka Přemyslovna, v roce 1989 svatořečená, patří k nejvýraznějším ženám české historie. V éře středověku však nebyla jedinou inspirativní ženou. Kdo na ni mohl mít vliv? Profesor Josef Žemlička v pořadu Historie.cs představuje další osobité ženy 13. století, a to Hedviku Slezskou, Konstancii Uherskou a Alžbětu Durynskou.
Lidová hudba v sobě nese jistou nadčasovost. Jak ale ovlivnila moderní hudební styly 20. století? U kterých našich hudebníků lze rozpoznat inspirační vlivy lidové hudby? O tom, co fascinuje představitele jazzu, rocku a popu na lidové hudbě, se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Československý film měl v šedesátých letech mimořádné postavení. O tom svědčí i fakt, že v průběhu tří let byly oceněny Oscarem hned dva naše filmy: Obchod na korze a Ostře sledované vlaky. V reportáži uslyšíte mimo jiné rozhovor s Jiřím Menzelem, režisérem Ostře sledovaných vlaků.
V polovině 16. století získal Telč významný renesanční šlechtic Zachariáš z Hradce. Zvolil si ji za své sídlo a významně přestavěl místní zámek. Příkladem může být zajímavá zámecká kaple a rytířský sál. Po Zachariášově smrti se pánem na Telči stala další známá osobnost z českých dějin, Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Renesanční Telč, která zejména za pánů z Hradce vyrostla do své dodnes obdivované krásy, ale čekaly horší časy. Příchod třicetileté války.
V pražských Střešovicích vyrostla v letech 1928–1930 neobvyklá vila podle návrhu již tehdy známého architekta Adolfa Loose. Vila navržená pro rodinu stavitele Františka Műllera je skvělou ukázkou světové architektonické avantgardy, a to v duchu funkcionalismu. Podívejte se dovnitř společně se Zdeňkem Lukešem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.