09:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Pořad popisuje stavbu hradu Karlštejn a jeho architekturu. Zvláštní prostor je věnován kapli svatého Kříže, její výzdobě a funkci.
Zhlédněte pořad o vlivu Pierra de Rosiéres, z něhož se později stal papež Klement VI., na Karla IV. Vypráví o tom, jaký měl tento fascinující muž význam pro formování Karlovy politické filozofie. Zasvětil ho i do filozofie Tomáše Akvinského, což mělo na budoucího panovníka velký vliv.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének přibližuje dvě české církevní postavy. Jana Husa, který byl za své učení upálen v roce 1415, a Jana Nepomuckého, který byl po mučení vhozen do Vltavy v roce 1393. V době barokní byl Jan Nepomucký svatořečen a je jedním z českých zemských patronů.
V době své vlády musel Jiří z Poděbrad čelit stále silnějšímu tlaku ze strany papeže, který neuznával Basilejská kompaktáta. Na svoji podporu zamýšlel vytvořit organizaci evropských panovníků, která by vzájemné spory řešila mírovou cestou. Projekt byl ovšem bez účasti císaře a papeže odsouzen k neúspěchu.
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
Kulturní dědictví spoluvytváří to, kým jako společnost jsme. Vojta a památkář Blaha všem připomenou, že kulturní dědictví má historický i společenský význam a ten je legislativně chráněn zákony. Na mezinárodní úrovni o hmotné i nehmotné dědictví pečuje UNESCO. Na lokální úrovni může přispět každý z nás – když najdete věc, která by mohla mít historický význam, oznamte to příslušným institucím.
Galerie moderního umění v Hradci Králové byla založena v roce 1953. Její sbírky sledují především vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti. Sídlí v secesním domě od architekta Osvalda Polívky na Velkém náměstí. Pojďme do ní společně nahlédnout. Ukázka je simultánně tlumočena do znakové řeči.
První republika, to byly také moderní filmové ateliéry AB Barrandov podnikatele Miloše Havla. Díky filmům, které zde vznikly, se také zrodily nové filmové celebrity. Vlasta Burian se proslavil se svými komediemi nejen u nás, ale i v Německu. Rovněž Hugo Haas tu natočil řadu filmů. Jiří Voskovec a Jan Werich v ateliérech natočili např. film Hej rup, který humornou formou popisoval potíže českých občanů s ekonomickou krizí.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.