09:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Kupec Sámo úspěšně vede Slovany v boji proti Avarům a poté zakládá slavnou Sámovu říši. Později však musí čelit vojsku franského krále Dagoberta.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Karel IV. měl zálibu v rytířských turnajích, kterých se zúčastňoval rád inkognito. V roce 1350 prakticky na rok zmizel z veřejného života, nikam nejezdil a de facto nemáme žádné informace o tom, co v té době dělal. Jako pravděpodobné se jeví, že byl těžce zraněný nebo nemocný a zotavoval se potají někde v ústraní. Jak to bylo ale doopravdy? Dozvíme se to někdy?
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Více než 30 let probíhají průzkumy brněnského podzemí. Zajímavým objevem je tajemný Labyrint pod Zelným trhem, který vznikal od středověku až po novověk. Z jednoho kilometru prozkoumaných tras je dnes 600 m zpřístupněno návštěvníkům. Soustava chodeb a sklepení, která sloužila jako zázemí obchodníkům i jako ochrana při válkách, prošla v roce 2009 rekonstrukcí a veřejnosti se znovu otevřela o dva roky poději.
Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic byl snad nejproslulejším z našich humanistů jagellonské doby – šlechtic, spisovatel, básník. Psal zásadně latinsky, češtinu považoval za barbarskou. Na svém hradu Hasištejně založil vlastní humanistickou školu.
Padělání uměleckých děl je staré jako lidstvo samo. Moderní doba ale přinesla větší anonymitu, zejména na internetu, a s ní i více padělaných děl, která se prodávají na aukčních portálech. Podle odborníků je český umělecký trh zamořen falzy z 30 až 80 %. Královehradecká výstava Originál otevírá toto zejména pro sběratele a galeristy nepříjemné téma. Podívejte se s námi na některé možnosti, jak se padělají obrazy a jak složité je padělky rozpoznat.
Jedním z klenotů Broumovska je benediktinský klášter. Založen byl ve 14. století a jeho budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer spolu se svým synem Kilián Ignácem.
Jednou z významných staveb, které byly postaveny v 19. století, bylo Národní divadlo. Jeho architekt Josef Zítek navrhl budovu v tehdy populárním novorenesančním stylu, který je typický pro mnoho veřejných staveb v českých zemích. Národní divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1881, po požáru znovu v roce 1883, pro Josefa Zítka měla ale stavba hořkou příchuť.
Egon Bondy byl představitelem českého undergroundu, originálním filozofem, a především básníkem. I když byl zapálený marxista, kritizoval poúnorový režim, zároveň ale několikrát spolupracoval se Státní bezpečností. Na protest proti rozdělení Československa přijal slovenské občanství a odešel do Bratislavy. Poslechněte si stručný medailonek o jeho životě a tvorbě.
12 860
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.