02:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme společně nahlédnout do historie poklidného kraje na jihovýchodě Moravy. Tento kraj leží u řeky Moravy. Kníže Velkomoravské říše Rostislav na Velkou Moravu pozval Cyrila a Metoděje. Tito věrozvěstové zde šířili úspěšně křesťanství.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Jakým způsobem se v jižních Čechách rozšiřovalo rybníkářství? Jak budoval rybníky Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan? A jakou roli při stavbě sehrál čert?
Včela medonosná je pro planetu Zemi nadmíru důležitá a její spojenectví s lidmi trvá už tisíce let. Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství a prozkoumejte stavbu těla včely.
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Pasáž zábavnou formou popisuje dobu takzvaného metternichovského absolutismu a Vídeňský kongres.
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Pořad seznamuje s Českou republikou. Pomocí globusu a mapy se děti dozvědí, kde se ČR nachází, jak vypadá a s jakými státy sousedí. Dále zjistí, jaký je náš státní znak a národní strom, kdo je náš prezident a jaká je naše státní vlajka a státní hymna. V pořadu je názorně představena česká příroda: hory, lesy, řeky, přehrady, rybníky, léčivé prameny, louky, pole, vesnice a města.
Proč se Černému jezeru říká Černé? Jak je hluboké a že je největší na Šumavě, zjistili na svém putování naši medvědí kamarádi. Učaroval jim pohled z nejkrásnější hory Šumavy - kopce jménem Ostrý, který je opředený přímo čertovskou pověstí. Nejmenší a nejvýše položené jezero Laka je zaujalo spoustou plovoucích ostrůvků. Rozhledna Poledník také stojí na tomto putování za zmínku. Stejně tak jako hájovna Březník nebo řeka Vydra. Neváhejte a vydejte se s nimi na cestu.
Věděli jste, že na Křivoklátsku najdeme tzv. pleše? Jde o zbytky plošek skalních stepí na vrcholcích kopců. Najdeme tam řadu původních druhů rostlin i bezobratlých živočichů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.