02:55
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Když najdeme na zemi injekční stříkačku, můžeme ji překročit a jít dál, anebo se můžeme pokusit zamezit tomu, aby ji po nás našlo dítě nebo na ni šlápl třeba pes. Jak správně postupovat a co se děje, když zavoláme městskou policii? Jak ji správně přivolat? V epizodě z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!" nebudou chybět ani ukázky toho, čeho se vyvarovat.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Tohle rčení určitě slyšel každý z nás. Hory dokážou být krásné, ale také zrádné. Jistě je dobré vědět, jak se na hory vybavit, na co nezapomenout, na koho se můžeme obrátit, a to především v zimě. Víš to i ty?
V oblíbeném večerníčku sledujícím život pracovitého stavitele jezevce Chrujdy a jeho zvířecích kamarádů pozorujeme emoci "strach". Tchoř Smradolf slíbil lasičce Aničce, že ji doprovodí do tajuplné jeskyně plné nebezpečných cucířů. Dostane však strach a Aničku nechá napospas krvežíznivým nestvůrám. Aničku nakonec zachrání jezevec Chrujda.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku uvědomovat si čas. Víte, jak dlouho trvá jedna minuta? Kolik za ní stihnete udělat dřepů? Vytvořme si časovou přímku a přiřazujme do ní předměty, které patří do minulosti, příromnosti a budoucnosti. Navrhněme hodiny budoucnosti!
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Naši předkové slavili ukončení sklizně slavností zvanou "dožínky". Jak tyto tradice udržují ve skanzenu v Kouřimi, můžete vidět v našich Zprávičkách.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
V nedostupném terénu se stane jednomu z přátel úraz. Jak se zachovají? Ve videu uvidíte, jaké kroky v této situaci podniknout a proč se hodí letecká záchranná služba. Podívejte se. A zachraň se, kdo můžeš!
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
Asi většině dětem proběhla někdy hlavou otázka: ,,Co se vlastně stane s vodou, když spláchnu záchod? Kam to vše teče a co se s tím pak stane?" Proto pojďme vyrazit na exkurzi do čističky odpadních vod. Tam se dozvíme, co se děje s vodou potom, co se osprchujeme nebo umyjeme nádobí. Také zjistíme, proč nemůže taková voda jen tak odtéct do řeky a jak taková čistička vlastně funguje.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.