02:55
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Každé lidské tělo je jako velká planeta plná maličkých obyvatel, buněk! V tomto dílu zjistíme, co buňky dělají, jak spolupracují a proč je každá z nich důležitá pro naše zdraví a život.
Už naše babičky věděly, že je dobré udělat si zásoby ovoce a zeleniny na zimu. Dozvíte se, jak si nasušit bylinky na čaj a z čeho si můžete vyrobit vlastní křížaly.
Věděli jste, že bublaninu nikde jinde než v České republice neochutnáte? Podle čeho získal tento rychlý třený dezert své jméno? No ano, jde o bublání. A víte, co je do suflé? Posvítíme si také na odrůdy třešní. Kolik jich na světě existuje a jaké jsou nejoblíbenější?
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Král z hradu Chropyně měl velkou zálibu v jídle a hodování. Proč vyhnal svou ženu, která čekala děťátko? Podle čeho narozené dítě dostalo jméno? A kdy ho podle pověsti můžeme čekat? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Nedílnou součástí nejen dlouhých večerů je umělé světlo, které produkují žárovky. Čím se ale svítilo před nimi? Jakým vývojem prošly od dob jejich vynálezce Edisona, jakou měla jeho žárovka nevýhody a jak je to s žárovkami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
Proč lidé nosí roušku? Brďo zjišťuje, že se tak chtějí chránit před viry a bakteriemi, které se šíří vzduchem. Lidé vymysleli očkování, které nás chrání třeba před pravými neštovicemi. Někdy je však třeba dodržovat určitá pravidla, např. nosit roušku a používat dezinfekci. Dozví se, že nakazit se mohou nejen lidé, ale i zvířata nebo rostliny. Tak buďme k sobě ohleduplní!
Kdysi vařili lidé na jihu Čech z hrachu a krup jednoduché jídlo. Říká se mu kočičí svatba a pochází ze staré židovské kuchyně, kde ho nazývali šoulet. A aby to bylo ještě víc zamotané, na Slovácku se v chalupách vařil takzvaný šumajstr, ve kterém hospodyňky smíchaly fazole a kroupy. Na severu Čech si zase lidé pochutnávali na kočičím tanci, který je podobný kočičí svatbě, ale hrách v něm nahradila čočka.
Máte rádi popcorn? Pak vám bude jistě chutnat také polenta. Vyrábí se z kukuřice a vnikla jako náhražka chleba. K výrobě vám stačí pouze kukuřičná mouka, voda a sůl. Poté dáte zapéct, potřete rajčaty a pochoutka je na světě. Dobrou chuť.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku známé části lidského těla v angličtině a méně známé části lidského těla si procvičme v českém jazyce. To vše doplníme pohybem a zahrajeme si i anglickou verzi hry Kuba řekl.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.