01:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku uvědomovat si čas. Víte, jak dlouho trvá jedna minuta? Kolik za ní stihnete udělat dřepů? Vytvořme si časovou přímku a přiřazujme do ní předměty, které patří do minulosti, příromnosti a budoucnosti. Navrhněme hodiny budoucnosti!
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Poprvé si lidé pochutnali na chlebu už v mladší době kamenné. Jak různě se chleba pekl a vypadal v průběhu dějin? A jakou roli při přípravě na pečení chleba hraje kvásek?
Co budeš dělat o prázdninách? Naprosto běžná otázka. Jak trávili vánoční prázdniny naši prarodiče? Většina z nich je trávila na sněhu: oblíbené bylo sáňkování, lyžování i bruslení. A jak dlouhé je měli? Tak to bylo velmi rozdílné. A jak dlouhé je máte vy? Podívejte se.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
V této části Wifiny se dozvíme, od kterého roku dochází ke střídání středoevropského (zimního) a letního času. Zjistíme také, proč se pro tyto změny lidé rozhodli.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.