01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Co se stane, když si nebudeme vážit svých věcí a budeme odpadky pohazovat všude kolem? Podívejte se s námi!
Na oslavu svých narozenin se každé dítě těší. Aby oslava byla pěkná, určitě se na její přípravě bude podílet i sám oslavenec. Při rozbalování dárků má mít na paměti, že všichni mu chtějí udělat radost, ale někdy se to prostě nepovede. Je slušné za všechny dárky poděkovat.
Brďo zjišťuje, jak se vyrábí papír. Jsou to hodně stlačená vlákna rostlin, nejčastěji získaná ze smrkového dřeva. Před vynálezem papíru se psalo na různé materiály, ale papír je rychle překonal. Při jeho výrobě se zpracovává i použitý papír. A co je vyrobeno z papíru? To se budete divit. Nejenom papírové kapesníčky, ale dokonce i oblečení.
Kdo se postará o děti, kterým zabili rodiče? Jak mohu pomoci dětem, až tady budou? Může se to stát i u nás? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
„Fish and chips“ je pokrm. Podle názvu poznáte, že pochází z Anglie, kde si ho můžete koupit již 200 let. Jedná se o smaženou rybu obalenou v těstíčku podávanou s bramborovými hranolky. Protože se většinou prodávala jako rychlé občerstvení, bývala zabalená do novinového papíru. Dnes se používá jeho napodobenina, která je určitě zdravější.
Víte, co je to penzion? Dokázali byste se sami ubytovat v hotelu? Pokud taky rádi poznáváte nová místa, vydejte se s Brďem za odpočinkem a poznáním stejně jako cestovali již staří Římané. Na cestu je dobré se připravit, turistický průvodce vám dodá informace, cestovní kancelář zajistí třeba ubytování. Tak tedy naskládat věci do zavazadla a hurá na cestu!
Asi 200 km za polárním kruhem je malá vesnička Rovaniemi, kde má svou dílnu Joulupukki, finská verze Santa Clause. Ten se se svými elfy celý rok připravuje na Vánoce. Co všechno musí společně zvládnout, se dozvíte v reportáži Zpráviček.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
Čokoládové kolekce zdobí české vánoční stromky už více jak 100 let. Věděli jste, že byly vymyšleny tady u nás v Čechách? V roce 1892 se duté čokoládové figurky a plněné bonbóny poprvé vylily v továrně Adolfa Glasera ve Velimi. Odtud se pak vydaly do celého světa. Více o čokoládových kolekcích v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na instruktážní video o tom, jak naučit štěně poslouchat základní povely. Dnes si ukážeme, jak si za chůze přivolat pejska k noze. Aby vám to šlo snadněji, nezapomeňte na odměnu! Té může být i více.
Svět kolem nás je velmi rozmanitý, ne vše ale vidíme pouhým okem. Abychom se mohli podívat na některé věci a živočichy zblízka, používáme mikroskop. K čemu všemu se dnes tento vynález používá? Mrkněte na video z Wifiny.
Někdo mi nevyhoví, jsem zaskočena chováním druhého a pak vyslovím: „Jsi strašný nebo příšerná“. Ovládat se, být taktní, znamená vcítit se do pozice druhého. Chápat jeho chování, vzájemně se respektovat a dokázat se omluvit, když mi to „uklouzne“.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.