13:36
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
Znáte základní fakta o Španělsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Přesně uprostřed Španělska leží jeho hlavní město Madrid. Skoro v každém městě mají kulatý stadion, kterému se říká aréna. Dozvíte se o nejoblíbenějším pokrmu paelle a studené polévce z rajčat, které se říká gazpacho. V jeskyni Altamira najdete historicky cenné obrázky, které tam namalovali pravěcí lidé. A v Barceloně zase obrovskou katedrálu s dvanácti věžemi, která stále ještě není dostavěná.
Věděli byste co to znamená slovíčko integrace? Nevěděli? Nevadí, podívejte se na následující video, kde si význam tohoto slovíčka vysvětlíme. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Špagety nebo farfalle? Jaký je v tom rozdíl? Z čeho se vyrábí těstoviny čili pasta? Jak je správně uskladnit i uvařit? Dozvíte se nejen to, jak Italové nazývají jednotlivé druhy těstovin, jaký je rozdíl mezi sušenými a čerstvými, ale i něco navíc.
Titul evropského středobodu si přivlastňuje řada zemí, včetně Česka. Ale ve skutečnosti je jen jeden – v Litvě.
Již ve 13. století vznikla v belgickém městě Bruggy, které bylo významným finančním centrem Evropy, první burza na světě. Tato instituce poskytovala obchodníkům zázemí pro objednávky, půjčky i výměnu peněz. Pojmenování vzniklo podle příjmení bankéřů Van der Beurzů. Původní burza se orientovala na obchodování se základním zbožím – vlnou, dřevem, rybami, ovocem nebo kořením.
Hora sv. Michaela, poutní místo zasvěcené archandělu Michaelovi, leží na skalnatém ostrově a patří mezi nejnavštěvovanější místa Francie. Proslavilo se rozdílem mezi přílivem a odlivem. A jde o místo skutečně kouzelné. První kámen zde sídlícího opatství byl položen před 1000 lety.
Téměř čtvrt roku trvala erupce na Kanárském ostrově La Palma. Láva zničila skoro 3 tisíce budov, 7000 lidí vyhnala z domovů, škody se vyšplhaly v přepočtu na 22 miliard korun. Nevídaný přírodní úkaz si naštěstí nevyžádal žádnou přímou lidskou oběť. Cumbre Vieja ohromuje nejen svou majestátností, ale i silou a vytrvalostí. Konec erupce ohlásily úřady až na Boží hod vánoční. Ale ani tento klid není stoprocentní. Jak se s touto na evropské poměry nevídanou hrůzu vypořádali místní?
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.