01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
Oblíbená a vážená královna Velké Británie, Alžběta II. dne 8. září 2022 náhle zemřela. Před tím ještě oslavila 70 let na trůnu, a tím se stala nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. Alžběta II. v rámci svých povinností navštívila více než 100 zemí, včetně České republiky. Víte, že si i zahrála v pár filmech?
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Klárka má starosti: jde do nové školy a nikoho tam nezná. Jak se má představit? Pohádkové království etikety a Mistr E určitě pomohou. To, kdo, kdy a komu první podává ruku, má svá pravidla. Vyzkoušíme si různé situace, vysvětlíme si je a na závěr si opět dáme krátký kvíz. A když budete chtít, vyzkoušejte si to také, určitě se vám znalost těchto pravidel bude hodit.
Víte, jak se k nám dostalo zboží, které si kupujete v obchodě nebo v e-shopu? Často putuje v kontejnerech z jiné části světa po moři, vlakem nebo na kamionech. Po celém světě je obrovská síť skladových hal, kde se skladuje a čeká na doručení k zákazníkovi. Zamyslete se, jak to ovlivňuje naše životní prostředí.
Zazpívejte si s námi známou písničku od slavného dua Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Až dozpíváte, zkuste se nad písničkou zamyslet. Dokážete odhalit poselství, které nám písnička přináší? Uměli byste vyjmenovat další příklady lidského chování, které by se na tuto písničku hodily?
Zazpívejte si písničku o opici. Podívejte se na video, ve kterém je její příběh výtvarně zpracován, a inspirujte se k nakreslení vlastního obrázku o opici. Pak se zkuste nad příběhem naší opice zamyslet. Myslíte si, že bylo správné to, co se v příběhu odehrálo? Proč?
Jahody mlsali už naši předci v době kamenné, tehdy však nevypadaly tak, jak je známe dnes. Jakou souvislost s pěstováním jahod v Čechách měli francouzští korzáři nebo cestovatel Rudolf Štrimpl? A proč jsou jahody označovány za královské ovoce?
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Pořad představuje mýtické postavy, jako jsou skřítci, vodníci a bludičky. Vysvětluje, jak jinak se mohou jmenovat a co mají společného.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.