03:20
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Povězme si něco o galaxiích. Jak vypadá Mléčná dráha a čím se liší od Andromedy? Co je to pás asteroidů? Z čeho se skládá a jak vznikl? Dozvíme se, zda se nachází v naší galaxii.
Nejúspěšnější neúspěch v historii kosmonautiky. I tak můžeme nazvat let posádky Apolla 13 na Měsíc. Tři američtí astronauti tam ale nikdy nedorazili, jelikož došlo k výbuchu jedné z kyslíkových nádrží a v řídicím středisku v Houstonu zazněla památná věta: Houstone, máme problém. Podívejte se, jak se astronauty nakonec podařilo zachránit.
Chtěli byste se podívat do vesmíru? Připravte si zásoby, skafandr a vyrážíme! A co budeme jíst, až dorazíme na Mars? Testují se možnosti pěstování potravin a víte, co se dělá ve vesmíru s výkaly? Jak se testují skafandry? A které kosmické vynálezy používáme denně i my?
S Ladislavem Siegerem si popovídáme o nanosatelitech. A proč právě s ním? Protože jeden z nanosatelitů, který krouží kolem Země, vznikal u nás v České republice. Jaká data může sbírat a v čem jsou pro lidi užitečná? A jaký je rozdíl mezi nanosatelitem a satelitem? To vše, a mnohem více se dozvíte ze zajímavého rozhovoru s tímto odborníkem.
Pojďme se společně podívat na video o všestranném Johannesu Keplerovi. Zajímal se o hvězdy a zkoumal pohyb planet a hvězd. Pracoval pro císaře v Praze, kde sepsal dva ze svých tří slavných zákonů. Jeho vědecký záběr byl neuvěřitelně široký.
Spolu s astronomy objevíme planetu Saturn. Seznámíme se s těmi, kteří byli u toho Saturnu. Stačil Galileho dalekohled na detailní pozorování Saturnu? Dokázali bychom na Saturnu přistát? Prozkoumejme jeho prstence a podívejme se na jeho největší měsíc.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Další Kitovou zastávkou je největší planeta sluneční soustavy Jupiter. Přistání však není možné, protože Jupiter je tvořen pouze plyny a větry. Díky tornádu může Kit Jupiter opustit a pokračovat ve své vesmírné cestě dál.
Kteří řečtí a římští bohové jsou spojováni s mořem? Co o nich dnes víme? A která planeta Sluneční soustavy se jmenuje podle jednoho boha moře?
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.