01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Country je hudební styl, který vznikl na americkém venkově. Zážitky, příroda a láska, to je to, o čem si američtí kovbojové zpívali, když hnali dobytek z pastvin. Country se stále vyvíjí, dnes jej můžeme slyšet i v podání Taylor Swift, Madonny a dalších. V ukázce se dozvíš, kdo je králem country ve světě, ale i u nás v ČR. A jaký je rozdíl mezi country a folkem?
Děti z Wifiny nám představí hudební styl zvaný "a pop". Dozvíme se, co jeho název znamená, čím se vyznačuje, jaké druhy má a jak moc je populární v jeho rodné Asii, ale i u nás.
Nejznámější písní dvojice Svěrák a Uhlíř je určitě Není nutno. Zazpívejme si ji s nimi. Opravdu nemít prachy a zažít krachy nevadí? A jak je to s tím srdcem a nudou? Znáte pokračování písně? Vadí a nevadí vám stejné věci, o kterých se o zpívá v písničce?
Josef Váchal byl výjimečný knižní samorost. Sám si psal knihy, tiskl je, vytvářel vlastní písmo, ilustrace i knižní vazbu – zkrátka řídil celý tvůrčí proces. Stal se tak jedním z prvních umělců tzv. autorské knihy a vytvářel unikáty v malých nákladech. Vymyslel si vlastní grafické techniky a používal neobvyklé nástroje, jako například upravenou zubařskou vrtačku k rytí svých mistrovských děl. Váchal byl nejen talentovaný umělec, ale také mystik a okultista.
V dnešní době mobilních telefonů máme vlastně všichni po ruce i velmi kvalitní foťáky a kamery. Jak takovým foťákem v mobilu pořídit kvalitní fotku, jde to vůbec a na co je potřeba dát si pozor? O tom všem si budeme povídat s fotografem Jakubem Dvořákem.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Pravěk je období, které se může zdát vzdálené, ale ve skutečnosti představuje nejhlubší kořeny naší současnosti, protože lidé tehdy žili na místech, kde žijeme i dnes. Desítky tisíc let nás ale nemusí odrazovat od bližšího pohledu na pravěk a přemýšlení o tom, jaké to tehdy mohlo být. Hravou formou téma pravěku zpracovává večerníček O človíčkovi.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.