01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Děti z Wifiny nám představí hudební styl zvaný "a pop". Dozvíme se, co jeho název znamená, čím se vyznačuje, jaké druhy má a jak moc je populární v jeho rodné Asii, ale i u nás.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Stromy nám připomíná krásu stromů, které rostou na stejné Zemi, jako my. Oslavme touto písní všechny naše oblíbené stromy. Znáte nějaký památný strom? Jaké stromy rostou v blízkosti vašich domovů? A máte nějaký oblíbený?
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s dechovými a strunnými nástroji. To celé v českém a anglickém jazyce.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s africkou hudbou, poví jim legendu o hudebním nástroji balafonu (africký xylofon) a zopakují si písně z předchozího dílu. To celé v českém a anglickém jazyce.
Linoryt patří mezi mladší umělecké techniky, jelikož lino bylo vynalezeno teprve v minulém století. Kdo jej povýšil na umění a jaká je správná technika? Co je na linoryt potřeba a co všechno se z něj dá vyrobit, se dozvíte v této reportáži z Wifiny.
Vánoce se kvapem blíží a jedna z možností, jak potěšit a překvapit své blízké, je vyrobit si vlastní vánoční papír. Ptáte se jak na to? Jednoduchý návod vám dají naši Šikulové. Potřebovat budete jen tenký papír, tekutou barvu, misku, štětce, kousek houbičky a disperzní lepidlo. Zjistíte, že vyrobit si svůj vlastní originální balicí papír na dárky není nic těžkého.
Termín desková malba je odvozen od materiálu podložky, tedy dřevěné desky. Seznamte se společně se svými žáky, z čeho dalšího se desková malba skládá.
Na výrobu filmového pásu a promítačky budete potřebovat pás papíru, manikúrní nůžtičky, tužku, zalamovací nůž neboli řezák, nůžky, papírovou krabičku, barevné a černý fix, průhlednou lepicí pásku a roličky od alobalu či papírových utěrek. Máte to? Tak pojďme na to! Podívejte se, jak si poměrně snadno můžeme vyrobit promítací přístroj. Víte, kdy a jak vznikl první kinematograf? Čeká nás spousta zábavy!
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.