01:58
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička nás zavede do hlubokého lesa, kde se nachází křišťálová studánka. Podívejte se na výtvarné a hudební ztvárnění známé básně Josefa Václava Sládka v podání Hany Zagorové. Zazpívejte si s námi!
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Dozvíme se z ní, jakou mají různá zvířata řeč. Alespoň podle nás lidí. Zazpívejme si píseň společně, ať víme, jak se mezi sebou dorozumívají krávy, kočky, pejsci a další zvířátka.
Nejznámější písní dvojice Svěrák a Uhlíř je určitě Není nutno. Zazpívejme si ji s nimi. Opravdu nemít prachy a zažít krachy nevadí? A jak je to s tím srdcem a nudou? Znáte pokračování písně? Vadí a nevadí vám stejné věci, o kterých se o zpívá v písničce?
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Tajemství. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Pojďme se společně podívat na život a dílo Giacoma Pucciniho. Pocházel z italské rodiny z Toskánska, kde se již několik generací dědilo povolání kostelního varhaníka. Hudební vzdělání získal Giacomo na milánské konzervatoři. Tento král italské opery je autorem slavných děl, jako jsou například Tosca, Turandot, Madame Butterfly a mnoho dalších.
Animovaný film je druh filmu, který je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, aby voda ve filmu tekla. Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
„Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení.“ Slova J. A. Komenského jsou platná stále, proto je potřeba i v dnešní době rozvíjet manuální dovednosti žáků. Stačí dobrý nápad, nenáročné pomůcky a šikovné ruce. Podívejte se, jak si můžeme s pomocí papírové krabičky vyrobit promítací přístroj.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že loutky ve filmu jedí nebo mrkají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
10 626
522
2 953
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.