01:58
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička nás zavede do hlubokého lesa, kde se nachází křišťálová studánka. Podívejte se na výtvarné a hudební ztvárnění známé básně Josefa Václava Sládka v podání Hany Zagorové. Zazpívejte si s námi!
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si a zazpívejme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Holubí dům nazpíval svým nezaměnitelným hlasem Jiří Schelinger. Přidejte se k němu! A co byste řekli? Kdepak asi najdeme holubí dům?
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého dirigenta Jaroslava Křičky. Tento hudebník učil na konzervatoři a přál si, aby se jeho hudba líbila hlavně dětem, proto byla jednoduchá a veselá. Jeho operní zpěvohra Ogaři je napsána přímo pro děti.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Jedličky se zpívá o jedličkách v lesní školce. Kdo je tam hlídá? Proč se dávají stromky na hlídání do školky? Nemají snad babičky? A co na to hajný Hadrbolec?
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Napadlo by vás, jak si z opadaných listů vyrobit krásnou podzimní výzdobu? Možností je určitě více a my se ve videu podíváme, jak jednoduché může být zdobení listů pomocí permanentní fixy. Potřebovat budete jen list, bílý a černý fix. A můžete se pustit do práce.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že se postavičky nebo věci ve filmu hýbají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Jaký je základní princip animace? Na začátku jsou tisíce a tisíce obrázků. Jak se liší výroba kresleného a loutkového animovaného filmu? A jak s tím souvisí Walt Disney? Co všechno se dá rozanimovat?
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.