Jak se pohybuje Inspektor Fousek? Technika ploškové animace

Večerníček Inspektor Fousek na stopě byl natočen v roce 2007. Tento animovaný příběh o psím detektivovi využívá techniku ploškové animace, která je fascinující díky své schopnosti oživit postavy pomocí výměny jejich jednotlivých částí. Režii měl na starosti Josef Lamka, scénář napsala Hana Lamková, animaci vytvořili Pavel Rak a David Filcík, a výtvarnou podobu postav ztvárnila Eva Sýkorová-Pekárková. Na tomto videu si pomocí metodiky společně vysvětlíme základy animace, která vytváří iluzi pohybu prostřednictvím postupného snímání různých částí postav.

Tip do výuky

Pomocí metodiky žákům vysvětlete základy filmové animace a tajemství iluze pohybu. Úvodní aktivita je zaměřena na pozorování lidské hlavy v pohybu. Ve druhé části si žáci vytvoří názornou pomůcku pro kresbu hlavy z různých úhlů. Třetí část tvoří projekce samotného dílu seriálu a následná diskuse o technice ploškové animace. Poslední a nejvíce tvořivou aktivitou je tvorba vlastní části ploškové loutky v pohybu a její animace. Cílem je nakreslit jednotlivé fáze pohybu hlavy při otočení a pomocí animace vyzkoušet, zda iluze pohybu skutečně funguje.

Materiály ke stažení

2 pracovní listy

Metodický list: Jak funguje plošková animace

Metodický list se zaměřuje na to, jak se v ploškové animaci pohybuje hlavou a jak se mění výraz obličeje ploškové loutky.
1. stupeň ZŠ
Výtvarná výchova

Pracovní list: Hlava ploškové loutky

Vyzkoušejte si podle návodu vytvořit vlastní fáze pohybu hlavy a natočte krátký animovaný film.
1. stupeň ZŠ
Výtvarná výchova

Mohlo by vás také zajímat

Významní umělci

Výtvarné techniky

ČT edu nejsou pouze videa

1 288

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání