01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s dechovými a strunnými nástroji. To celé v českém a anglickém jazyce.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Dozvíme se z ní, jakou mají různá zvířata řeč. Alespoň podle nás lidí. Zazpívejme si píseň společně, ať víme, jak se mezi sebou dorozumívají krávy, kočky, pejsci a další zvířátka.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Čertova stěna. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Tajemství. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Josef Váchal byl výjimečný knižní samorost. Sám si psal knihy, tiskl je, vytvářel vlastní písmo, ilustrace i knižní vazbu – zkrátka řídil celý tvůrčí proces. Stal se tak jedním z prvních umělců tzv. autorské knihy a vytvářel unikáty v malých nákladech. Vymyslel si vlastní grafické techniky a používal neobvyklé nástroje, jako například upravenou zubařskou vrtačku k rytí svých mistrovských děl. Váchal byl nejen talentovaný umělec, ale také mystik a okultista.
Kromě červené podkresby se na Třeboňském oltáři objevuje i podkresba rytá vymezující některé obrysy, místy dokonce narýsované podle pravítka. Zřetelné stopy ryté podkresby dokumentují, že svatozáře světců a světic byly vytvořeny pomocí kružidla.
Večerníčky Václava Chaloupky o zvířatech jsou výjimečné tím, že nejsou animované. Jedná se o „dokumenty o přírodě pro nejmenší". Jsou snímané ve volné přírodě a dávají nahlédnout do života divokých zvířat.
Večerníček Inspektor Fousek na stopě byl natočen v roce 2007. Tento animovaný příběh o psím detektivovi využívá techniku ploškové animace, která je fascinující díky své schopnosti oživit postavy pomocí výměny jejich jednotlivých částí. Režii měl na starosti Josef Lamka, scénář napsala Hana Lamková, animaci vytvořili Pavel Rak a David Filcík, a výtvarnou podobu postav ztvárnila Eva Sýkorová-Pekárková. Na tomto videu si pomocí metodiky společně vysvětlíme základy animace, která vytváří iluzi pohybu prostřednictvím postupného snímání různých částí postav.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.