05:00
Některá zvířata spí celou zimu, třeba ježek nebo netopýr. Říká se jim praví zimní spáči. Dozvíte se, jakou péči ježkům nebo netopýrům poskytnou v záchranné stanici.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Jak může pomoci píšťalka? Děti se dozvědí, jak se příroda probouzí po zimě i to, že na jaře začíná zahradní výsev. Zároveň uvidí, jak píšťalka z prutů vrby dokáže zachránit život. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Stručné vysvětlení, co je to přehrada a jaká je její funkce.
Věděli jste, že na Broumovsku najdete stolové hory? Mořské dno z prvohor tu vytvořilo monumentální skalní útesy. Navštivte s námi Ostaš a Kočičí hory v jedné minutě.
Chcete vidět, jak jsme na tom s dovednostmi v porovnání s některými zvířaty ze zoo? V Terčině zvířecím světě ve „Zvířecí výzvě“ uvidíte srovnání v dovednostech lezení, jezení a v roztomilosti.
Ptačí oblast Poodří byla vyhlášena z důvodu ochrany prioritních druhů, kterými jsou především moták pochop, bukač velký, ledňáček říční a kachna kopřivka obecná. O prvních třech zmíněných se dozvíme spoustu zajímavostí. Kde hnízdí, kdo je migrant, kdo dravec, jak je za letu poznáme nebo čím se živí.
Zkuste pomocí indicií uhodnout, o jaké zvíře se jedná. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi kajmanem, krokodýlem a aligátorem. Co myslíte, snáší vejce jenom ptáci? Pojďme blíže prozkoumat kajmánka trpasličího.
Terčin zvířecí svět a její tutoriál nás seznámí s tím, co je všechno nutné připravit, abychom vytvořili správné podmínky pro chov afrických šneků – oblovek.
Víte, že zvířata mají svůj Mezinárodní den? Mnoho zvířat ale bylo v minulosti vyhubeno. Některá úplně, jiná jen na některém území. I do České republiky se dříve vyhubená zvířata nyní vracejí. Je to příklad toho, že se o přírodu začínáme starat.
Louky plné barevných květů, až oči přecházejí. Najdete je v Krkonoších. Přestože není jednoduché o podobné louky pečovat, tady se to daří. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Epizoda představuje některé luční rostliny, vřesoviště a živočichy zde žijící. Je představen životní cyklus motýla modráska hořcového, který je vázaný na rostlinu zvanou hořec hořepník. Součástí pasáže jsou i horská vřesoviště tvořená koberci vřesu obecného a hasivky orličí.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Pes je ve službách člověka využíván již od své domestikace. Lovecká plemena mají výcvik ke stopování a lovení zvěře. Jiná plemena jsou cvičena jako hlídací nebo záchranářská. A co musí umět „slepecký“ pes nebo pes asistenční?
Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
13 208
742
4 510
1 241
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.