01:03
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Víte, kdo prý nosí štěstí, symbolizuje moudrost a dlouhověkost? Jeřáb popelavý. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Mravenci jsou jedni z nejšikovnějších živočišných druhů. Žijí v koloniích. Mravenec lesní se dožívá 7 až 10 let. U nás žije asi sto druhů mravenců. V pořadu Terčin zvířecí svět se podíváte společně s Luckou a Inžou do science centra, kde uvidíte zblízka druh mravenců atta, česky střihače, kteří si pěstují houbu, v níž žijí, a dokonce ji i jí. Jak to u nich funguje?
Dozvíme se, že je možné chovat včely i ve velkých městech, konkrétně v Praze. Ve videu uvidíte, jak se o včely starat a také proč jsou včely i ve velkých městech užitečné. Podívejte se.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Heřmánek pomáhá skoro při všech nemocech, hojí vyrážky, záněty i spáleniny. A navíc umí zlepšit náladu a zkrášlit, jak dobře vědí zlatovlásky, které si jím oplachují vlásky.
Terčin zvířecí svět a její zvířecí detektivka vypátrá, proč je křeček obézní. Při tom se dozvíme, jak správně doma vytvořit podmínky pro chov křečka.
Dříve byl sysel druh hlodavce v přírodě zcela běžný, dnes mu bohužel hrozí vyhynutí. Video představuje program, který se věnuje chovu syslů tak, aby mohli být později vypuštěni do volné přírody. Jak to v takové chovné stanici syslů funguje?
Víte, že bobr dokáže chodit po zadních nohou a v předních přenášet třeba mláďata? A který smysl má divočák málo vyvinutý? Viděli jste, jak se pohybuje šoupálek a jak tluče hlavou do stromu žluna zelená? A že i u nás můžete v přírodě vidět želvu bahenní jako původního tvora? Tohle všechno vám ukážeme ve videu, které nás vezme do lužního lesa.
Pohybující se drahokamy či létající květiny takto se přezdívá motýlům pro jejich krásná křídla. Svůj život mají pestrý. Vajíčko, housenka, kukla, motýl, kladení vajíček -to vše musí stihnout za pouhé 2–4 týdny, protože právě tak je dlouhý jejich život. Za tu krásu to ale stojí.
Seriál Minuty z Krkonoše nám v celé kráse představí chráněnou rostlinu hořec. Dozvíme se, proč se hořec dostal do znaku Krkonošského národního parku.
Napadlo vás někdy chovat doma ježka? V Terčině zvířecím světě se zblízka podíváte na chov ježka bělobřichého. Dozvíte se, čím se toto teplomilné zvíře živí, jak se s ním skamarádíte a jak mu zařídit bydlení, aby mu u vás bylo dobře.
Nejvíce rašelinných jezírek najdete na Šumavě. Pamatují i mamuty. V okolí Chalupské slati se v porostech brusinek vyskytují pravé rostlinné poklady, například rosnatka okrouhlolistá, která vábí hmyz na sladkou lepkavou šťávu.
Co je to sníh? Jak vzniká sněhová vločka? Aby sněhové vločky mohly pokrýt zimní krajinu, musí být teplota pod bodem mrazu. Pak může sníh vytvořit na zemi peřinu, ve které se objeví zajímavé stopy. A věděli jste, že na světě neexistují dvě stejné sněhové vločky?
Otakárek fenyklový je jedním z našich nejkrásnějších motýlů. Je nápadně velký, má ostruhy a pestré barvy. Patří mezi chráněné živočichy. Při setkání s ním v přírodě ho neberte do dlaní, mohli byste mu uškodit. A pozor, nezašlapávejte housenky!
13 220
742
4 516
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.