05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Závěrečná část autentického vyprávění mužů, kteří se stali oběťmi domácího násilí ze strany svých partnerek či manželek. Za jakých podmínek a kdy se tito muži odhodlali odhodit stud a začít s problémem něco dělat? S jakými problémy se museli na cestě ke svobodě vypořádat? Jak se upravily jejich vztahy s dětmi? A jak se jim žije po opuštění toxických vztahů?
Puberta s sebou nese spoustu tělesných proměn. Jaké to jsou? U lidí s dělohou je to mimo jiné nastartování menstruačního cyklu a první menstruace. Jak funguje, co od ní můžete očekávat, jak se s ní vyrovnat a z jakých hygienických potřeb a pomůcek můžete vybírat?
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
Pořad vysvětluje, co je to vlastně fobie, a popisuje, kdy ještě mluvíme o strachu a kdy už se jedná o fobii.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Neslyšící učitelka českého jazyka pro neslyšící a zejména matka několika dětí popisuje, jak vypadá role matky se zdravotním omezením. Naučí se dítě neslyšících rodičů dříve mluvit, nebo znakovat? A jak s ním pracovat? Jaký způsobem zdravotní handicap matky ovlivňuje vzájemný vztah s dětmi?
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Komunikace je proces, který se skládá z vyslaného signálu a reakce na jeho přijetí. Video přináší tipy, jak na komunikaci s někým, kdo je neochotný - a mnohdy ještě v mocenské převaze (například úředník nebo prodavač). Podívejte se.
Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Pokud jde o techniku, vývoj jde kupředu mílovými kroky a dnešní mobily vypadají úplně jinak než před několika lety. Pravidla pro používání mobilů ve společnosti, potažmo pro telefonování vůbec však zůstávají stejná. Důležité je především vědět, kdy, kde a v jakých situacích je použití telefonu nevhodné, ať už s ohledem na komfort ostatních přítomných, nebo na svůj vlastní.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje Davida, který se po pěti letech omlouvá Tereze za svůj čin znásilnění, který si konečně plně připouští. Tereza omluvu přijímá, avšak její trauma tím není automaticky vyřešeno. Scéna ukazuje, že přijetí viny a omluva jsou důležité, ale nemusí vždy stačit k překonání hlubokého zranění.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.